| Questions a întrebat:

Sall all, am 15 ani 45kg 165 inaltimea.
sunt cam slab. arat cam cocosat "umeri" cum sa fac?
sa arat calumea? Sa nu mai arat asa cu omoplatii scosi in afara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai o deviatie de coloana, ce trebuie corectata cat mai repede. Du-te la medicul de familie si cere trimitere la un ortoped pentru stabilirea unui diagnostic si a unei scheme de tratament. La adolescenti, din cauza cresterii accelerate, musculatura nu mai poate face fata cresterii coloanei, de unde si tendinta de a sta cocosat. Cu ajutorul gimnasticii medicale si a fizioterapiei, iti vei fortifica musculatura spatelui si iti vei indrepta coloana. Sanatate!

Abh
| Abh a răspuns:

Ti-a spus un medic ca stai bine cu coloana?

| basexcu a răspuns:

Mergi la sala happy

| 7fold a răspuns:

Incearca sa mergi mai drept si pe scaun la calculator incarca sa stai imi drept

| Questions explică:

Problema e la umeri.nu la coloana.ca cu coloana stau bine doar sus la umeri stau cu iei in fata prea rau.

| auuuuch a răspuns:

Nu sunt expert dar daca esti cocosat = ai probleme cu coloana.

Depinzand de gravitatea bolii, se poate trata cu gimnastica medicala, corset ortopedic sau in cel mai rau caz, operatie.

Te-as sfatui sa-ti faci o radiografie de coloana toracala si cervicala si sa consulti un medic ortoped pediatric.