| ELAndrei a întrebat:

Sall.ieri mi am scos mana din ghips in urma unei fracturi la degetul mic.Cateva degete pot sa le indoi dar nu indeajuns sa strang pumnu de tot.Este ceva in neregula sau doar faptul ca degetele au fost imobilizate o luna si sunt amortite incheieturile degetelor? Cat i mi v a lua sa pot sa le misc pe toate normal? Pls vreau doar asa sa stiu.Funda.Sa nu se bage nimeni care nu a avut probleme cu fracturi:dmultumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yuP a răspuns:

Dar tu vrei deja sa te duci la sala sa tragi cu greutati?
In cateva luni o sa poti folosi mana facand efort. acum trebuie facute cateva exercitii sa iti revi. e cam ceva de genu unui bebelush care invata sa mearga. atentie si fara graba. sper ca te-am ajutat

2 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Tr sa faci phiziotherapie la mina, pentru ca a fost mobilizata intr-o pozitie si acum tr sa faci gimnastica medicala ca incet ligamentele sa devina din nou mobile si elastice pentru a pute misca mina in voie si fara durere

| Stefaan a răspuns:

Din cauza ca au fost mobilizate azi mi-am scos mana din ghips dupa 2 saptamani si abia de pot s'o misc si am avut o data cu tot cu umar si jum d corp in ghips si nu puteam sa inting mana aproape deloc...