| Iulliann a întrebat:

Am o întrebare : Mi-am rupt mâna stângă acum 28 de zile în două locuri, la incheietură şi la ultimele două degete. Astăzi am scos-o din ghips după 28 de zile şi totuşi nu pot să îndoi degetele, mă doare foarte tare. Este normal să se întâmple aşa ceva? Aştept răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| danysasuke7 a răspuns:

DA e normal si eu am patit la fel, iar durerea a inceput sa dispara cu timpul tot ce trebuie sa faci e sa astepti si sa nu fortezi mana

4 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Dupa indepartarea gipsului, bratul este si putin umflat si nu are suficienta mobilitate, pe considerentul ca, pe perioada cat nu a fost intrebuintata, atat musculatura, cat si ligamentele s-au lenevit putin.
Pentru a capata din nou o buna manualitate, este necesar sa fie facute bai calde sarate, un pumn de sare la 2 litri de apa(sare din aceea pentru muraturi, fara iod) si masaje cu niste ungvente care incalzesc tesutul, adica vor face o mai buna circulatie sangvina in zona respectiva.
Sunt la magazinele naturiste alifii cu ardei iuti, ori la magazinele apicole (cele care vand miere de albina si produse ale stupului) se gaseste un ungvent denumit APIREVEN, care va face acelasi lucru.
Este necesara apoi si o miscare relaxata a membrului si degetelor respective, pentru a se putea readapta la functiile avute anterior.
Un gand bun si multa sanatate.

| MCG a răspuns:

Problema este urmatoarea, mana nefiind folosita atata timp a inceput sa se "obisnuiasca" asa si implicit muschii sunt atrofiati putin deci este 100% normal sa nu o poti misca la fel ca inainte sa o rupi. Rezolvarea consta in exersarea miscarilor dar fara sa te fortezi, in circa 1 saptamana iti vei recapata vigoarea de altadata big grin! Bafta la recuperare!

| MiculFaraon a răspuns:

Saluut! Da este foarte normal si fratele meu cand si-a rupt mana la fel i s-a intamplat nu isi putea indoi degetele. Deci stai linistit, nu e nimic grav si insanatosire grabnica!

| Iulliann explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri.