| Maddapuiu a întrebat:

Sall! Ma numesc Madalina si am 14 ani, mi`-a venit prima data in viata mea ciclu in data de (21. 01. 2012) iar de atunci nu mi-a mai venit nici in ziua de azi (29. 03. 2012) de ce?happy "Mentionez nu am avut relati sexuale", iar de ce tot imi curge acel lichid alb pe chilot?happy Astept raspuns! Nu vreau sa merg la ginecolog.crying! Funaaaaaa ~! :* NU vreau raspunsuri vulgare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Dereglarile menstruale sunt normale pentru inceput vei avea ceva probleme pana se regleaza (poate dura cativa ani). Sa nu te sperii si sa ai mereu un tampon in geanta.

| Safire17 a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi. Asa iti vine in primul an. Un tampon trebuie sa fie mereu in geanta ta de scoala, pentru ca nu ai de unde sa stii cand iti va veni.

| AlexandraEpureanu a răspuns:

In primul an ciclul poate fi foarte neregulat (variind de la de doua ori in aceeasi luna pana la o data la 3-4 luni), deci nu e nimic anormal si nu ar trebui sa-ti faci griji pentru asta. Doar, asa cum au spus si alte fete, sa ai intotdeauna un absorbant la tine, just in case.

| Crisstttina a răspuns:

Poate ti se regleaza ciclul happy

| DubstepQueen a răspuns:

Acel lichid alb pe chilot se numeste ''Flora Vaginala''. Aceasta te avertizeaza ca iti vine ciclul.Si mie mi-a venit acel lichid alb, dar ciclul inca nu.
Cat despre menstruatia neregulata, asa e prima data.
Funda?

| YayuK a răspuns:

Mie cand mi-a venit menstruatia, in primul an a fost tare neregulat apoi s-a reglat iar apoi iarasi a devenit neregulat. Stai linistita, este ceva normal, mai ales daca ti-a venit recent. Acel lichid alb este si el normal-este secretie vaginala. Dar, in momentul in care curge in cantitate exagerata, devine urat mirositor si de culoare galbuie, este bine sa mergi la medic pentru ca este semn al candidozei vaginale.Si mie mi-a curs cand mi-a venit menstruatia iar acum imi curge putin dupa un contact sexual. Deci nu te speria :*