| anonim_4396 a întrebat:

Salut, nu imi dau seama daca mi-a venit menstruatia sau nu... Deci, ieri stateam linistita in pat, simt ca imi curge ceva, ok (credeam ca e secretia) dupa simt ca imi curge diferit adica simteam ca imi curge incontinuu si mult. Ma duc la baie, pe chilot vad ceva spre rosu...un fel de portocaliu, m-am sters cu hartia ca sa vad daca e o culoare si era un fel de portocaliu. Nu mi-am dat seama daca era ciclu, asa ca am facut un test(era 11 noaptea deci urma sa ma pun la somn) mi-am pus niste chiloti albi ca a doua zi sa vad daca iar curge lichidul acela portocaliu spre rosu. Dimineata ma uit pe chilot, un visiniu. Ideea e ca visiniul ala avea 2 pete, una mare si una mica, dar gen nu mi-a curs mult, nu stiu ce eeeeee, e ciclu? Daca nici voi nu va dati seama daca e macar mai spuneti cum sa aflu. Ps: am uitat sa zic ca in ziua aceea m-a durut burta tare. Astept raspunsuri+dau fundita celui mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, ai dreptate

| Roberrt21 a răspuns:

Probabil ca s-a eliminat ovulul, nu cumva era o culoare mai maronie?

| Emmmmmanuela a răspuns (pentru Roberrt21):

Ba da. Daca mi s-a eliminat ovalul imi va veni cat de curand?

| Roberrt21 a răspuns (pentru Roberrt21):

Din cate stiu la unele fete ovulul se elimini inainte, in timpul menstruatiei sau dupa, probabil sa fi eliminat ovulul daca zici ca era o culoare mai maroni. Ai simtit dureri de burta inainte?

| JustForFewSeconds a răspuns (pentru Roberrt21):

Cum adica "ovulul se elimina inainte, in timpul menstruatiei sau dupa"? Te referi la ovulatie? Ea are loc, de regula, in functie de fiecare femeie, inainte cu 11-14 zile de menstruatie. Dar poate fi un ovul eliminat si mai repede, cum spui tu "dupa menstruatie", dar deja e o problema, ar insemna cicluri prea dese si e nevoie de un consult si tratament.
Esti tanara si ciclul tau se regleaza. Pateam si eu asa la 15-16 ani, aveam secretia aia, si doar a doua zi imi venea ciclul. Insa probabil nu s-a reglat, pana la 18 ani, si la 18-19 ani am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice in urma unei ecografii. Nu aveam niciun simptom deranjant, insa aveam ciclul neregulat, imi venea la 21 de zile, si nu e normal sa ai 2 cicluri intr-o luna. Si asa m-am prezentat la medic, dupa 18 ani, pentru ca stiu ca ciclul se regleaza de la sine cand esti la pubertate, daca nu intervin alti factori: alimentatie necorespunzatoare, lipsa miscarii etc. Poti vizita si tu un medic, sa fii sigura ca totul e ok!

| Roxana19928 a răspuns:

E posibil ca inainte de ciclu sa vina o culoare diferita, maro, rozaliu, etc. La unele fete vine direct sange, la altele vine ori prima data maro, iar apoi rosu, si e normal sa ai si secretie cand iti vine ciclul. Cat despre eliminarea "ovulului" care este de fapt denumit ovocit secundar, ovul e doar dupa ce il fecundezi, se elimina din uter si nu il poti vedea, are in jur de 200 de microni, deci e destul de mic zic eu. Il elimini inconstient. In functie de cati ani ai este posibil sa ai dereglari hormonale ca orice alt adolescent de pe lumea asta, deci secretiile sau petele alea portocalii sau roz sunt normale, chiar si intre ciclurile menstruale, cand ovulezi, in momentul ovulatiei per se ovarul scoate ovocitul ca si cum ai taia pielea, lezând-o, apoi se cicatrizeaza deci este "ranit" asa ca e posibil sa ai pete de sange si intre cicluri in caz de ti se intampla vreodata ca sa nu te sperii.