| padalekilover a întrebat:

Sall stiti ceva creme impotriva piscaturilor de tantari in afara de autan (la mine nu a avut efect)sau ceva preparat in casa? ma ingrijoreaza virusul ala west nile

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

In primul rand, cum tinem insectele departe?

stati departe de parfumurile puternice si de hainele foarte colorate (acestea atrag viespile si albinele)

montati plase la geamuri; astfel veti putea dormi linistiti!

cand mancati in aer liber, nu lasati alimente/ sucuri descoperite, deoarece atrag insectele; beti sucul doar din pahar, astfel incat sa vedeti daca, intre timp, a aterziat vreo gaza in el;

daca v-ati murdarit de ceva dulce pe maini (suc, sirop, miere, gem, dulceata, inghetata, crema, sucuri dulci, ciocolata, pepene, etc), spalati-va (sau veti atrage ganganiile pofticioase!)

daca e musai sa mergeti intr-un loc plin de insecte, folositi o crema care sa tina insectele la distanta (de exemplu, daca mergeti in Delta, dotati-va cu lotiune/ crema/ spray care indeparteaza tantarii). Pentru copii, folositi produse speciale (atentie la concentratie) si nu pulverizati pe mainile lor, deoarece ei duc mana la gura foarte des.

stati departe de tufisuri si ierburi inalte, deoarece acolo se gasesc din plin capuse si tantari. De asemenea, fiti precauti cand mergeti in apropierea unorape statatoare, sunt preferatele tantarilor! Daca nu puteti sta departe, incercati sa nu lasati prea multa piele expusa.

Nu mergeti in descult in natura, oricat de placut ar fi;

Daca depistati ca animalul dumneavoastra de casa are purici/ capuse, deparazitati-l!

Daca ati stat la plaja, scuturati bine prosopul/ patura pe care ati stat si uitati-va cu atentie sa nu fi "colectat" niscaiva vietati pe ea. In aceeasi masura, fiti precauti cu incaltamintea lasata in aer liber (sau chiar si pe balcon, cand e geamul deschis)

Atentie la piersici, caise, nectarine si prune: in samburii lor se ascund uneori urechelnite, asa ca desfaceti fructul cu precautie (mai ales cand fructul urmeaza sa fie consumat de un copil mici)

Daca este nevoie sa va apropiati de un stup de albine sau un cuib de viespi, purtati echipament de protectie, din cap pana in picioare!

1 răspuns:
| valThina a răspuns:

Eu stiam de otet si usturoihappy pute dar stiu ca e bunhappy asa am auzit happy nu am incercat