| anonim_4396 a întrebat:

Știe cineva un tratament sau ceva pentru mușcăturile de țânțari? M-au ciupit peste tot deși i-am evitat mereu, în cameră nu am avut, e plin Bucureștiul de țânțari. Și dacă știți și o capcana sau ceva sa nu mai intre în casa, mi-am dat cu autan și spirale care iau foc și le-am ars afara, dar degeaba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

Tine menta proaspata in casa, implicit in dormitor pentru ca ii alunga. La mine functioneaza f bine treaba asta.
Pt ciupituri, iti recomand Dapis. E o crema micuta, la tub, dar f eficienta.

8 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Eu imediat ce observ o înțepătură, o scarpin puțin cât să o "ciupesc", să o mai deschid, apoi dau cu generozitate cu spirt peste înțepătură.
În cateva ore deja nu mai e roșu și umflat, a doua zi nici nu se mai observă, Funcționează de fiecare dată.
Iar ca să nu intre în casă am luat aparat pentru țânțari, de pus în priză, cu pastile sau cu rezervă lichidă, pentru că deși am plase speciale de țânțari, parcă nici nu le pasă de ea.
Îl bag în priză cât încă e lumină, când dă să se întunece. Nu mai intră niciun inamic.

| alex15ccc a răspuns:

Fenistil gel, aplici pe muscatura si mancarimea si roseata dispar in 2-3 minute, sau alt gel/crema cu antihistaminice. daca stai la casa suna la o firma de dezinsectie sa-ati stropeasca gradinile, obligatoriu sita la geamuri/usi, capcanele cu lumina uv(mov) sunt destul de eficiente.

| RobertMoon a răspuns (pentru alex15ccc):

Fenistil nu e bun deloc, mi-am dat vara trecută și degeaba, parca îmi dădeam cu apa chioară.

| SantalPorcocale a răspuns:

Da, asteptatu'

| kiatres56 a răspuns:

Buna,si eu am problema asta, poti sa te dai cu ulei de maslina pe intepatura sau cu crema de galbenele, crede ma ajuta mult mai ales daca ai pielea sensibila

| catalin11984 a răspuns:

Ia-ti o crema si du-te la doctor ca s-ar putea sa faci iritaie din asta tiau aparut pe tot corpul asa am patit si eu la culest de prune seara mau muscat pe mana si daca vrei sa scapi de tantari ia-ti kiltox e foarte bun

| Ovy_Ovy_1994 a răspuns:

Poti sa inmoi vata sau un servetel in spirt si sa pui la piscatura. Funda?