| mennenspeed a întrebat:

SAll TPU! Am 16 ani si am vergeturi pe picioare, niste linii de culoare mov - rosie. Cum as putea sa scap de ele? Am auzit ca este ceva crema, care te-ar ajuta sa scapi de ele? Ce as putea sa cumpar, ca sa scap.big grin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| daassh a răspuns:

Cum am mai spus(Aici pe site) vergeturile apar din cauza cresterii bruste sau scaderii bruste a masei musculare pe pe o anumita zona(si asta determina pielea sa se intinda si sa crape, si asa apar vergeturile), am vazut si eu multi incercand sa foloseasca creme pentru asa ceva dar ele oricum nu trec ele doar se albesc acum cum ai spus si tu sunt mov si ele in timp se albesc dar nu trec si peste ani o sa le sesizezi sunt acolo dar sunt albe, iar cat despre crede nu stiu eu nu am vergeturi, nu am avut niciodata si ce pot sa iti recomand sa iei zincul sa previi sa nu mai apara alte vergeturi, iar zincul il gasesti in suplimente alimentare, vitamine(cel mai des), mancare.

| YayuK a răspuns:

De vergeturi nu mai scapi. Dar le poti pigmenta cumva. Cu timpul, vor deveni albe iar daca aplici creme antivergeturi vor disparea in proportie de 60%. Ele apar cand apar si fluctuatiile de greutate:slabire si crestere brusca in greutate. De altfel, ele pot fi si ereditare, sa stii. MErgi la un medic dermatolog acum cat sunt colorate.

| Melek27 a răspuns:

Si eu am aceeashi problema.sad

| MaryaAndr33a a răspuns (pentru Melek27):

Si eu... si as da orice sa scap de ele!

| MaryaAndr33a a răspuns:

Mi-e greu sa-ti zic! si eu am aceeas problema si nu pot scapa de ea ....nu ma pot duce la piscina sau sa port pantaloni scurti vara si cred ca ar putea trece daca mai slabesti

| Melek27 a răspuns (pentru MaryaAndr33a):

Mai tare se vad cand slabesti.eu am slabit si nici n-ai idee cum arata.