| mennenspeed a întrebat:

Am o intrebare laughing) Mie imi plac bananele dar ma descoperit lucrul asta de vreo 2 saptamani. In fiecare zi manc 2-4 banane, minim 13-14 pe saptamana. Este ceva problema? sunt bune atatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Bananele sunt foarte sanatoase, dar trebuiesc evitate daca ai probleme cu rinichii (ele contin mult potasiu, ceea ce poate cauza moartea celor care au boli de rinichi).

| Azµre a răspuns:

Nu e nici o problemă dar oricum peste alte 2 săptămâni o să ți se aplece de la atâtea banane happy așa că o să le rărești fără să vrei.

| Oana92 a răspuns:

Bananele constipa iar tu mananci prea multe!

| Felys a răspuns:

O sa incepi sa te cateri in copaci ca maimutele, si iti va creste si o coada lunga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Stai liniştit, sunt sănătoase!
Au o mulţime de vitamine, sunt benefice organismului.
Http://www.ziare.com/......ne-1223311
Te pup!

| karsivan a răspuns:

Stii si tu ce este mult strica ce e putin nu este sanatos, in afara ca te poti ingrasa, o sa ti se aplece de banane si o sa-ti treaca pofta pentru mult timp.

| gago a răspuns:

Depinde de stomacul tau thinking poti sa te constipi dar daca nu ti se intampla asta, e foarte ok

| RCristofor a răspuns:

Salut Catalin, in principiu consumul de banane in exces nu dauneaza, ar putea cauza constipatie numai in cazul in care ai manca numai banane, si nimic altceva.Te ajut cu un link unde poti citi toate beneficiile care ti le aduc bananele: http://www.eva.ro/......26943.html Sper ca ti-am fost de ajutor, funda te rog.

| Anonimaa77 a răspuns:

Da,sunt foarte sanatoase!hee hee

| BeyondTheMusic a răspuns:

Eşti o dovadă vie că omul se trage din maimuţe. big grin Glumesc! E foarte bine! şi sănătos.

| BlackHear7 a răspuns:

Sunt bune te tragi din homo sexuali sexuali

| anchidingabriela a răspuns:

Bananele ingrasa.deci eu zic sa mananci mai putine daca vrei sa nu iei in greutate happy

| Yukii987 a răspuns:

Maimutele manaca si mai multe chiar si nu au nimic o problema, plus de asta cati oameni ai auzit tu ca au avut probleme de sanatate ca au mancat fructe :p

| ceteann a răspuns:

E bine sa mananci dar nu asa multe, te poti constipa si bananele ingrasa foarte mult... daca mananci asa mult banane incearca sa si bei 2.5L de apa pe zi si este foarte bine si sanatos

| Alinn20001 a răspuns:

"IE" BUNE, SUNT SANATOASE
Salut! laughing