| Skillett a întrebat:

azi am sarit de la cam 2, 5 m - 3 m si cand am aterizat era cam tare pamantul si mi-a venit piciorul rau si acumdea bea merg. nu e rupt fiindca pto sa-l misc ( pot sa misc tot de la el) dar cand merg ma doar foarte tare ce imi recomandati sa fac ma doar ingrozitor... dau funditza celui care ma ajuta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Carton a răspuns:

Salut, mi s-a intamplat si mie. Cel mai posibil este o entorsa un pic mai urata.
Entorsa este o leziune traumatică a unei articulaţii provocată de executarea bruscă a unei mişcări dincolo de limitele fiziologice, fără a fi urmată de o deplasare permanentă a oaselor sau a ligamentelor. – Adica, mai pe romana ti-ai "scrantit" picioru. Idea este cam aceeasi ca la o fractura, piciorul trebuie bandajat daca nu este grav, iar daca este grav trebuie pus ghips. Consulta un doctor pentru mai multe informatii. Bafta si insanatosire grabnica.

| Skillett explică (pentru Carton):

Dar nu pot merge imi tremura pciciorul iar apoiu incepe o durere groasznica

| Carton a răspuns (pentru Skillett):

Nasol...stai singur? Nu poti sa suni pe cineva sa vina sa te ajute? Cheama salvarea happy te duc ei pe gratis.

5 răspunsuri:
| papys44 a răspuns:

"A suferit un soc" -deci incearca sa il masezi foarte usor cu o crema speciala:Mobilat; Voltaren etc. iar apoi poti sa faci o baie fierbinte la picior incercand sa il misti cate putin pana cand isi va reveni.

| D1a a răspuns:

Totusi cel mai bine ar fi sa mergi la doctor, e mai sigur, noi nu suntem doctori si nu stim sigur ce ai, asa ca doar un medic te poate ajuta si iti poate spune sigur ce ai. INSANATOSIRE GRAVNICA!:* funda?puppy dog eyes

| Skillett explică (pentru D1a):

Nu pot merge sad pentru ca ma doar foarte tare