| xIonutzu a întrebat:

de ceva timp cand alerg imi bate inima foarte repede asa e normal vreau sa va spun ca in vacanta asta nu prea am alergat deloc o fi de la lipsa de sport sau asa e normal cand eram la scoala alergam zi de zi si parca nu imi batea asa repede credeti ca e de la lipsa de antranement? sau asa e normal pls dau funda love struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Cu cat esti mai mic ca varsta, cu atat iti bate inima mai repede, in mod normal. La efort iti bate si mai repede, dar in anumite limite. Acum ai mai crescut, in repaus inima iti bate mai rar ca altadata, dar la efort frecventa urca tot cam pe acolo ca inainte. Diferenta dintre frecventa cardiaca de repaus si cea de efort e mai mare acum decat atunci cand erai mai mic, de aceea o simti cand alergi acum. Dar si lipsa de antrenament poate avea partea ei de vina.

| olivikkka a răspuns:

Nu stiu cum la tine la mine inima bate foarte repede la efort, cind am facut un control medical, am facut cardiograma cu efort asa inseamna ca iti face cardiograma apoi te pune sa faci 20 asezari si apoi eara cardiograma si rezultatul era de 160 de batai, asta este foarte mult de aceea mi s-a spus sa nu mai fac educatia fizica si sa nu fac eforturi

| Empathizer a răspuns (pentru olivikkka):

... la tine frecventa la efort urca pana la tahicardie paroxistica, ceea ce nu e normal. Mergi la cardiolog, pe langa interdictia pentru efort e posibil sa ai nevoie si de tratament.

| olivikkka a răspuns (pentru Empathizer):

Da stiu trebuie sa merg insa acum fac un tratment pentru altceva si dupa ce i, l termin merg si la cardiolog

| xIonutzu explică:

Nu de alta dar imi era frica ca poate am ceva mersi mai astept si alte comm sa vad la cine dau funda