| Ancuta_Alexandru_Ancuta_Alexandru_1989 a întrebat:

nu vreau sa ziceti ca mint dar am o problema. Stateam in pat ma uiatam la un film comedie, dupa ce m-am plictisit m-a ridicat din pat cand am ajuns in hol nu mai puteam sa stau in picioare si am vazut doar negru. Dupa 10-15 secunde mi-am revenit, nu e prima data cand mi se intampla de multe ori patesc asta am 14 ani ajutor cine poate sa imi zica ce am patit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e anormal la adolescenti, mai ales la cei care au un regim dezorganizat de viata. Incearca sa reduci utilizarea calculatorului si a televizorului. pentru varsta ta, nu trebuie sa le folosesti mai mult de 1 ora pe zi (insumat tv + pc). Respecta regula care spune ca minim doua zile pe saptamana nu trebuie sa dai drumul la TV sau calculator absolut deloc. Limiteaza folosirea telefonului mobil: foloseste-l strict pentru apeluri si sms-uri si nu mai mult de 15 minute de apel pe zi si 2-3 sms-uri. Fiind vacanta poti profita sa folosesti si mai putin telefonul si sa ai cat mai multe zile in care nu il folosesti deloc. renunta pentru o scurta perioada (6-8 luni) la tableta sau alte apaarte de genul asta. Ai grija ca in camera in care dormi sa nu existe in timpul somnului televizor, calculator sau telefon mobil. daca este imposibil, inchide-le complet cu minim doua ore inainte de culcare si aeriseste bine camera. Ai grija sa stai in aer liber macar o ora pe zi. Fa miscare macar doua ore pe zi (mers, gospodarie, gimnastica, inot, sporturi diverse). Incearca sa mananci mai multe fructe si legume si sa ai un aport bun de calciu. mananca mancare gatita si evita pe cat posibil sucurile, semipreparatele, mancarea nesanatoasa. O sa vezi ca daca aplici toate astea, in scurt timp (3-4 luni) vei scapa de probleme.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul de familie pentru un set de analize, un control medical general.
Pa, pa.

| Rebecca123 a răspuns:

Ai avut stare de ameteala.Si mie mi se mai intampla. Daca stai intr-un loc mai mult timp si dupa te ridici, poate sa iti vina ameteala. Poate erai si putin slabit ca nu ai mancat prea bine.