| Dreacu a întrebat:

Sall vreau un raspuns cat mai repede.Am varicela de 4 saptamani sau 3 saptamani si 4 zile nu mai stiu sigur dar intre si varicela nu mi-a trecut de fapt mai intai mi-au iesit toate bubele apoi mi sau uscat dupa care am stat ceva timp cu ele pe mine si le-am rupt eu. Nu am patit nimic doar mi-a ramas semn in frunte acum nu mai am nimic doar pe burta mai mult de vreo 40 de semne si nu stiu ce sa fac?crying((( mi-au trecut sau nu am niste semne parca ar fi semne din cauza ca le-am rupt sau din cauza de la varicela trebuie sa las si acele semne sa treaca? Pot iesi afara? Poate lua cineva varicela de la mine in acest timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Este nevoie de 1-2 zile pentru ca veziculele sa treaca prin toate stadiile de evolutie, uscare si acoperire de cruste. Zilnic apar noi pete rosii 5-7 zile.Contagiozitatea tine pana in momentul cand toate veziculele au facut cruste.Atunci poti sa iesi afara.

| denisuca_7128 a răspuns:

Am patit si eu la fel.Nu teebuia sa le rupi pentru ca iti raman semne toata viata si nimeni nu poate lua de la tine acum.

| KittyBoom a răspuns:

Tu defaptai avut zona zoster..si verisoara si bunica mea au avut

| delyaxdddd a răspuns:

Buna,Dreacu! Si eu am varicela si am rupt pana acum 2-3 sincer, o bubita am rupt-o din greseala, iar pe celelalte 2, nu trebuia, deci acum tu vei ramane cu semne, foarte, foarte rau.din cate am auzit exista o solutie prin care pot sa dispara ..nu cred ca va mai lua cineva varicela de la tine.