| anonim_4396 a întrebat:

Sall, vreo persoana care a folosit suplimentul nutritiv arginina?
E bine sa il iau la 16 ani? Ce efecte a avut asupra voastra? Ati vazut ceva rezultate? As vrea daca se poate sa raspunda doar persoanele care au folosit arginina.
Funda celui mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| elenaelena120 a răspuns:

Deci ai 16 ani fii atent
Influenta argininei asupra performantei sportive si regenerarii - datorita numarului crescut de oxizi nitrici cu care sunt suplimentate vasele de sange, tesutul muscular se dilata si datorita fluxului sanguin sporit, mai mult oxigen si mai multa glucoza ajung la tesuturi in timpul activitatii. Daca privim mai indeaproape, glucoza impreuna cu oxigenul sunt limite pentru performanta intensiva de lunga durata deoarece arginina poate ajuta la cresterea performantei. Din punctul de vedere al performantei maxime de scurta durata (pana la 30 secunde) trebuie sa stiti ca organismul nostru foloseste energie in special din surse disponibile in mod operativ in celulele musculare si arginina poate, prin dilatarea vaselor de sange, sa ajute la imbunatatirea regenerarii ulterioare. Folosirea argininei dupa antrenament mareste viteza de regenerare prin dilatarea vaselor de sange si conduce glicogenul spre tesuturi. Tu esti inca la pubertate daca folosesti asta iti distrugi dezvoltarea de acum pe la 30 de ani maxim esti distrus varul meu facea box, a folosit de la 19 ani si acum arata ca unul de 25 treaba ta dar gandeste-te cu multa atenti. Asta este doar parerea mea.