| Missperfect a întrebat:

Sallut! Am 12 ani, 1 65 si vreo 66-67 kg. sunt prea grasa sau pentru inaltimea mea sunt buna? fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

La 1,65 ar trebui sa ai maximum 56 kg. Greutatea "ideala" se calculeaza asa: inaltimea ta o scazi cu 10, si asa rezulta greutatea. In cazul tau 65-10=55. Incearca sa ajungi macar la 60, daca nu poti mai mult. Pa pa!

| ArianaDwen a răspuns:

Este destul de bine pentru inaltimea ta, si eu sunt mai "mare" dar ma salveaza inaltimea (35 kg si 1.51) nu e rau deloc pentru inaltimea ta! Dar pana o sa cresti mare o sa ai o inaltime care sa te avantajeze mult! Stai linistita! Nu esti "grasa"!

| ArianaDwen a răspuns:

Nu exagerai totusi, exista oameni mai plinuti. In plus oameni nu se ingrasa doar de la "shaorma" ci din mai multe motive, unii se ingrasa chiar daca nu mananca mult, si alti mananca mult si nu se ingrasa!

| unbaiatanonim a răspuns:

Slabeste, renunta la shaorma si hamburgeri ca nu iti fac bine. Du-te la un doctor poate iti da un regim.

Răspuns utilizator avertizat
| teo6dia4c99 a răspuns:

O greutate prea mare pentru înaltimea lui/ei. Exista riscul de a deveni obez. Mâncarea sanatoasa, participarea la exercitii fizice si limitarea statului în fata televizorului sau a calculatorului ar fi câteva din masurile care ar preveni aparitia obezitatii.
Un IMCV situat între 85 si 94, 9 trebuie considerat drept un avertisment. Totusi, unele persoane pot sa obtina un indice mai mare de 85 fara a fi expusi cu adevarat unui risc de boli. Acesta este cazul sportivilor, a caror masa musculara este mai grea decât masa adipoasa.
Greutatea ta trebuie să se încadreze între40, 29 şi 59, 08 kg.

| bєαυтιƒυℓ a răspuns:

Da,cred ca esti un pic plinuta. Daca nu iti place cum arati ar trebui sa faci un sport sau o activitate extrascolara.De exemplu eu fac balet.Bine,eu niciodata nu am fost grasa dar am vrut sa-ti dau un exemplu.Eu am 35 kg si 1.55.Am 12 ani.Dar eu fac si balet. Oricum eu sunt prea slaba pentru varsta mea.Desi,si cand nu faceam balet eram tot asa de slaba.Cand eram in clasa intai (6 ani jumate) aveam 19 kg big grin. Sper ca sfatul meu ti-a fost folositor!

| Alexashadow a răspuns:

Buna. Ar trebui sa ai la inaltimea ta 60-58 de kg. Sper ca te-am ajutat!

| LaFleurBelle a răspuns:

Est intre si intre big grin eu am 15 ani jumatate si am 52 de kg!

| hello1234 a răspuns:

Sa stii ca nu conteaza varsta conteaza inaltimea. Daca ai 1 65 ar trebui sa ai 54-55 kg asta e greutatea ideala, cu 10 mai putin decat inaltimea de ex daca ai 1 40 ar trebui sa ai 30 kg. Insa nu te ingrijora nu esti f grasa, dar ai grija macar sa nu te ingrasi mai mult atunci va fi o problemawinking

| xDeyaDeeAx a răspuns:

Si eu am 12 ani dar am 1, 57 si 42 kg. Intr-adevar ar trebui sa incerci sa practici un sport si sa incerci sa mai renunti le unele mancaruri care iti fac pofta sau de la car te-ai putea ingrasa. De exemplu la chipsuri, pufuleti, mananca mai rar la fast food-uri etc. Insa nu tine regim deoarece esti in crestere si daca tii acum iti poate afecta sanatatea. Cunosc o fata care a avut aceeasi problema ca tine si a tinut regim, apoi a ajuns la spital in perfuzii.

| dyannna95 a răspuns:

Buna. Eu stiu ca ar trebui sa ai cu 10 kg mai putin decat inaltimea. De ex ai 1.65 si faci calcul: 65-10=55. Asa ar fi indicat sa ai. happy