| ionutzz223 a întrebat:

Saluatre TPU!
Am o problema cu colaceii de grasime de pe burta ma supara groaznic si ma demoralizeaza rau de tot nu stiu ce fac cum sa scap de ei!? Am19 ani, 1.90m si 97 de kg imi distruge tot aspectul burta.
Cat despre alimentatie nu merg la fastfood cel mai mult mananc mancare de casa aproape de fiecare data, carnea in cantitate mai mare nu exagerata dar odata la 2 zile mananc carne cam 2 mese pe zi contin carne.Recent m-am apucat si de sala si as vrea sa se vada rezultate cat mai repede.
Va rog niste sfaturi alimentare exerciti orice e bine venit(in afara de anabolizanti si steroizi)!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Depinde cum este si carnea preparata si de care. O poti manca fiarta sau la gratar si de preferat vita, pui sau curcan. Incearca sa mananci mai putin seara si sa renunti si la dulciuri/sucuri din comert. Daca te-ai apucat si de sport e bine. Iar la mese, mananca eventual o singura masa pe zi care contine carne. 2 sunt prea mult, eventual peste.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!
Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 79, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 17 de kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi "da jos" cele 17 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune!

| Dm_Paul_1996 a răspuns:

Incearca sa iti inveti organismul cu salate, atunci cand o sa mananci mai mult salate din cruditati, o sa iti fortezi corpul sa apeleze la buzunarele de enegie nefolosita adica, colaceii tai, rezultatele rapide is foarte greu de realizat dar, nu imposibile, respecta mesel zilei, intre ele ia cate o gustare, iar dupa sala sa nu-ti ife jena sa mananci, nu se pune pe tine ce mananci atunci.