| Danutz2pew a întrebat:

A 23 de ani si ma confrunt cu o problema! Am avut dureri de stomac cu 1 luna in urma, stari de ameteala, slabiciune, am fost la gastro, am facut o colonoscopie, mi-a zis ca am colon iritabil si inceput de hemoroizi interni. Am luat tratament pentru hemoroizi si pentru colon, se mai ameliora ceva, dar am inceput sa am mancarimi la anus si intepaturi, am fost iar la gastro am facut si o endoscopie, aici mi-a zis ca am o colita acida, in stomac aveam multa bila, a fost nevoit doctorul sa o extraga cu endoscopul, acum sunt pe tratament pentru colita aceasta: esomeprazol 20mg 1 dimineata pe stomacul gol, gastrofait 1mg dimineata si seara tot pe stomacul gol, si ibutin 300mg la pranz inainte de masa. Ma mai diare burta din cand in cand, tin regim pentru ca asa mi-a spus cam vreo 3 luni pe durata tratamentului( fara prajit, fara fructe,legume crude, fara lactate, doar iaurt si branza nesarata,putin unt slab,) in fine, dar cu toate astea tot am dureri de burta, diaree cand si cand, ca si cum nu era destul am observat in scaun mucus alb-galben, aici m-am speriat foarte tare. Am citit ca in colita poate sa apara si asa ceva, NU stiu ce sa fac, am observat ca si mirosul este urat, intepator cumva, mi-a aparut si ceva alb pe mijlocul limbii, ca o ciuperca ceva, o sa dureze mult aceste simptome, este normal in colita asa ceva? Sau poate sa fie alt ceva? Va rog sa raspunda cineva care a trecut prin asa ceva sau care are cunostinte! Multumesc! Tin sa precizezz ca iau tratamentul exact asa, tin regim, mi-a recomandat doctorul si 3 cani de sunatoare\zi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu regim se vindeca. Daca ai problemele astea trebuie sa fii atent chiar o perioada mai lunga pana te simti stabil.