| Bikerul a întrebat:

Salutare, ma confrunt cu o problema de ceva timp, mai exact un an, de cand am plecat in Marea Britanie, mi s-a activat o constipatie ceva mai severa, ma refer ca si inainte mai aveam probleme cu digestia, ieseam mai greu cu scaunul, dar nu ca si acum, de la constipatia ce incepusem sa o am, am dat in sangerari, apoi devenise super greu sa mai ies cu scaunul, trebuia sa ma fortez enorm, incepusem sa iau laxative. Doar cu ele puteam defeca, asta pana intr-o zi, dupa ce am luat mai toate laxativele si nu-mi ajuta niciunul. Am ajuns in tara, am mers direct la un doctor. Mi-a dat un tratament cu ibutin, fibre, omnibiotic 6.
Am urmat tratamentul, bineinteles cu regim alimentar, dar tot nu era ok, aveam dureri la fund cand ieseam, tot defecam f greu, dar macar fara ajutorul laxativelor, uneori aveam si febra dupa defecare posibil de la rana de acolo. Am facut si o colonoscopie, unde a iesit ca am cativa hemoroizi necomplicati si o fisura mica. Am inceput sa iau creme, supozitoare, dar parca nu trec mai deloc, digestia mi s-a reglat sa zic asa.
Simt nevoie zilnic de toaleta, dar hemorizii si fisura strica tot, in ultima perioada pot defeca doar cu clisma acasa facuta cu musetel, simt ca nu-mi ajuta niciun tratament pentru hemoroizi. HELPP

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ai mers din nou la medic pentru a-i spune ca nu vezi nicio imbunatatire dupa tratament? Nu exista reteta care se aplica tuturor. Unii au noroc si functioneaza din prima, altii au ghinion si trebuie sa schimbe schemele de tratament, e trial and error. Daca ai dubii, poti cerea si parerea unui al doilea medic, la privat (in cazul in care iti permite situatia financiara).