| Petrule_Cristy_2003 a întrebat:

Salut, am fost la medic si mi-a spus ca am colon iritabil.
Imi puteti spune va rog un regim alimentar...ce sa mănânc dimineata la amiază si seara?
Medicamente i-au Ibutin si Hepiflor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| iChristiaN47 a răspuns:

Sindromul colonului iratabil sau chiar un colon iritat cauzeaza destul de multe probleme stomacale.

În primul rând trebuie sa eviti alimentele piperate sau contimentate abundent în general. Concomitent trebuie sa eviti si mancarea iute.

Fiecare masa trebuie sa constate un bol alimentar cu o temperatura medie, mancarea fierbinte dauneaza stomacului. Simultan trebuie sa ai grija si la acizi, bauturile acide si alimentele acide! Alcool-ul in mod clar nu trebuie sa intre in peisaj.

Poti consuma ce mancare vrei tu, atat timp cat nu mananci exagerat si respecti indicatiile de mai sus! Nu uita sa apelezi si la lactate deoarece vei avea nevoie de ele!

Poti sa mananci carne facuta la tigaie ori pe gratar, sa nu fie imbibata in ulei sau contimentata, pentru a obtine nivelul de proteine. Poti ajusta cu o salata verde. Nu uita si de fructe! Banana este foarte indicata pentru nivelul de potasiu.