| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
A luat cineva de aici antidepresive? Ce medicamente de acest fel recomandați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Aceste medicamente nu le recomandam noi ci medicul de specialitate pentru ca el este cel mai in masura.
Ca stim si noi denumiri de antidepresive este altceva, dar nu ajuta pe cei cu probleme.
Vrei exemple : Arketis, trittico, serlift.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Psihiatru decide acest lucru. Ce mi se potrivește mie ție ar putea sa nu ți se potrivească chiar dacă vorbim despre același antidepresiv.

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți mulțumesc, chiar nu mă gândeam că psihiatrul se ocupă cu așa ceva. Eu ca prostul m-aș fi dus la oftalmolog pentru antidepresive. Dacă s-ar răspunde strict la întrebare în loc să se găsească mereu câte unul care să facă pe inteligentul, platforma asta ar fi la un cu totul alt nivel. Nu cunoști, nu ai fost în situație sau pur și simplu nu ai habar să răspunzi STRICT la ce am întrebat, dă-i scrool mai departe.

| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Daca depresia ta nu e severa îți sugerez sa mergi la psiholog, tratamentul uneori te transforma intr o leguma sau depinzi de ele întreaga viata chiar dacă unii spun ca unele nu dau adictie, total fals! Toate cauzează dependenta si au efecte secundare. atunci când depresia e severa nu mai ai motivație, energie, voința ..etc atunci nu prea ai încotro si trebuie sa apelezi la un medic psihiatru pentru a nu se ajunge la sinucidere /tentative de sinucidere, gânduri de sinucidere deja acolo depresia o avansat și poate deveni catastrofala in asa fel sa nu te mai poți da cu zilele dim pat sau sa îți neglijezi igiena.
Depresia netratata la timp cauzează probleme cognitive ireversibile, adică afectează creierul permanent (la tine nu se pune problema)
Daca depresia e ușoară gen episod depresiv se recomanda psihoterapie pentru a se afla cauza și dacă psihologul considera ca depresia ta e serioasa arubci te trimite la psihiatru. Sa te ferești de xanax mereu când te vei duce la psihiatru sau pastile antipsihotice și sa fi atent ce diagnostic iti pune.da, TPU o devenit o gluma infantila, bataie de joc ..sa ales praful de aceasta platforma toți idioții își fac cont/retardații mintali.
Asa e, dacă nu știe sa răspundă la o întrebare sa de a scrool eu asa fac.

| UnDiavol a răspuns:

Salut Sirius eu dacă a-și fi in locul tău a-și merge la medicul de familie iar după dignsoticul data ți-ar prescrie ce este mai bun Pentru tine medicamentele anti depsresive sunt puternice eu am data un sfat doar dacă dorești și vrei mergi la medicul de familiei alegere este a ta frate bafta