| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a întrebat:

Salut, aș vrea niște păreri despre periuțele de dinți electrice. Sunt bune de ceva? Și dacă tot sunt la acest capitol aș vrea să știu pe care pastă de dinți o considerați că fiind cea mai bună. Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| wannabe a răspuns:

Salut! Periuța de dinți electrică nu este chiar atât de eficientă precum vedem în reclamele TV. Eu am avut una și am trecut tot la cea clasică. Pentru că: pornirea ei era cu dichis, scotea un zgomot iritant, nu puteai peria anumite zone cu ea. Altfel zis, mai mult te jucai decât te spălai. Cea mai bună pastă de dinti este cea care are la coadă dungă verde (nu albastră, roșie sau neagră). Indicată este cea din argilă sau făcută din plante. Cea care conține fluor (te uiți la ingrediente pe spate) dăunează în timp organismului.

| Assassina a răspuns:

Deci da,periutele de dinti electrice sunt MUUULT mai bune decat cele normale,mail ales ca acesta curata foarte bine dintii,cel putin cea pe care am folsit-o (si inca o flosesc):Oral-b(nu stiu daca am scris bine dar sigur ati auzit de ea). Acum pastele cele mai bune pentru oprirea sangerarilor este Paradontax,dar are un gus ciudat,pentru albirea dintilor si improspatarea respiratiei este ori de la oral-b,eu personal de acelea folsesc, ori de la colgate, doar max white, dar nu am incercat foarte multe din farnacie, pentru ca nu imi plac, nu prea cred ca fac progrese pentru ca am cazuri in care nu se intampla nimic.Deci eu va recomand sa folosesti numai din gama oral-b.O seara placuta!

| policewoman16 a răspuns:

Buna. Am avut si inca detin o periuta de dinti electrica de la Colgate. Chiar o recomand pentru ca: 1. iti curata mult mai bine dintii decat cea obisnuita, deoarece datorita vibratiilor, perii ei intra mult mai bine printre dinti si ii curata dar ii si freaca bine lasandu-i luciosi. 2. cu ea poti sa iti cureti foarte bine si obrajii si limba, fara sa trebuiasca sa freci tu. Vibratiile astea puternice pe care le emite fac foarte bine, chiar isi merita banii. Eu folosesc Colgate pentru albirea dintilor (este intr-un ambalaj rosu) si pot spune ca e o pasta de dinti care isi face bine treaba. Uneori mai folosesc si bicarbonat peste pasta ca sa aiba un efect de albire si mai mare