| ppicopp a întrebat:

Acum 3 zile am fost la medicul stomatolog pentru a-mi face o masea a cărei plimbă a căzut. Chestia este ca acel medic mi-a facut-o provizoriu fiindcă eu nu sunt acasa si a spus ca atunci cand merg acasa sa mi-o fac in acel oras fiindcă durează mai multe zile, în fine... problema este ca ma doare maseaua, nici nu pot sa strang din dinti sau sa manânc in partea aceea, este vreo problemă sau e ceva normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Plombele provizorii se pun pentru tratament medical local sau la omorarea nervilor.
Plombele astfel puse au durata mai scurta ca cele definitive (cateva luni), DAR daca s-a introdus medicament in canal, atunci in maxim o saptamana trebuie indepartat si curatat canalul! In caz contrar medicamentul va putea ataca si alte tesuturi, cu urmari nedorite.

| ziftode a răspuns:

Quote:
acum 32 minute | ppicopp a întrebat:
Salut! Acum 3 zile am fost la medicul stomatolog pentru a-mi face o masea a cărei plimbă a căzut.

DAAAAA, si mie mi se limbă PLIMBA IN GURA, si mai ales, ce inseamna foarte exact "a-mi face o masea"? vine din englezul "DO" care de fapt insemeamna ca "i-o tragi"?

insa oricat mi-ar place sa imi bat joc de exprimarea ta gresita, totusi, hai sa iti dau un raspuns:

DA, E NORMAL, daca ti-a picat o plomba, e o sansa, foarte, FOARTE mare ca ai avut o carie sub ea, si de aia ti-a picat, iar daca e destul de adanca (plomba+caria) atunci esti prea aproape de nerv, deci... TE DOARE, asa ca...

ce dureaza mai multe zile: "extras nervul" asa numita "obturatie de canal", practic dintele ala nu o sa te mai doara niciodata dar nici nu v-a mai fi "viu", insa asta e singura solutie permanenta de oprit durerea, altfel, te v-a durea intotdeauna (pana ramai fara dinte)

| Anapanda a răspuns (pentru ziftode):

Nice copy-paste?

| ppicopp explică (pentru ziftode):

Mersi de răspuns, totuşi nu cred că era necesar să scoti in evidenta greselile facute. Dar spune-mi si mie de cand "do" în engleză inseamna să i-o tragi? Apoi nu se scrie "mi-ar place" ci "mi-ar plăcea"! "Râde ciob de oală spartă"

| ziftode a răspuns (pentru ppicopp):

Https://english.stackexchange.com/......do-me-mean

Beavis and Butt-Head Do America (1996)
http://www.imdb.com/title/tt0115641/

"mi-ar placea"... m-ai rupt, marea majoritate nu ar observa asa o greseala, asa ca te felicit ca ai observat-o, totusi, daca stii limba romana la un nivel asa de avansat, atunci CUM POTI SA FACI NISTE GRESELI ASA DE EVIDENTE IN REST?!?

cum era aia cu paiul din ochiul vecinului versus barna din ochiul tau? :D :P :D

| ppicopp explică (pentru ziftode):

În primul rând geşeala pe care am facut-o scriind "plimbă" in loc de "plombă" nu e asa gravă, am înlocuit o literă din neatenție. În al doilea rând nu văd unde am greşit spunând că m-am dus să îmi fac o plombă, e o expresie utilizată des de către români.winking

| AlexSalling a răspuns:

La masele in general trebuie scos nervul. Daca t-i la scos dar nu l-a omorat bine, i-a Nurofen (capsule rosii). O bagi in gura si o spargi chiar pe masea (am facut-o recent). Iti va trece durerea pe moment. Nu inteleg ceva, plomba temporara este aia care ti-a cazut? Oricum ar fi, data viitoare cand mergi la stomatolog, spune-i de durere ca sa-ti curete cananele mai bine. Bafta!

| Smadici_Gaby_2001 a răspuns:

Este o problemă, deoarece plomba a fost făcută provizoriu, trebuie să mergi la medicul stomatolog sa iți pună plombă definitiva! Până atunci ia un norofen sa-ti mai amelioreze durerea. Sper că te-am lămurit!

| Raluca109 a răspuns:

Daca nervul nu e mort e normal sa te doara. Cel mai bine e sa te duci mai repede la stomatolog, nu e bine ca acel canal sa ramana deschis prea mult timp.