| AlinMilarez a întrebat:

Salut, acum cateva saptamani am fost constipat si din cauza aceasta dupa ce am facut treaba mare la wc m-a durut anusul cam 2 zile timp in care l-am dat cu crema si mi-a trecut in acelea 2 zile, acum iar am patit asta dar acum aveam si putin sange, daca fac baie in apa calda sau ceai de musetel + crema de galbenele se va rezolva? Nu prea vreau sa merg la doctor ca sunt foarte timid de fel si nu cred ca este ceva foarte grav.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Va trebui sa fii atent la alimentatie si sa eviti constipatia. happy
Constipatia duce la hemoroizi sau fisuri anale.
Fara indoiala apar si urme de sange, ca in cazul tau.
Si chiar daca scaunul e tare, se recomanda sa nu fortezi evacuarea lui, ci sa pregatesti lent defecatia. Asta inseamna sa relaxezi anusul si sa lasi scaunul sa fie eliminat fara dureri.winking
Da, durerea se poate manifesta 2 zile (mi s-a intamplat), si tocmai pentru ca am fortat organismul. Nu e comod absolut deloc. happy
Mananca in mod corect, hidrateaza-te bine si nu vei mai avea probleme.

4 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Se va rezolva in sensul ca se reduce pericolul de infectie a zonei lezate. Important e sa rezolvi problema constipatiei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si medicul o sa-ti faca un tratament cu laxative. Eu zic sa ai grije de ce mananci. Manaca multe supe (ciorbe). Redu din paine. Bea suc de rosii sau bulion. Manaca multe fibre. Manaca fasole uscata, prune, pere, smochine, seminte de in, stafide, ovaz şi nuci. Aportul de lichide este important. Eu am constipatie cronica si pentru asta iau zilnic o jumatate de laxativ pe baza de plante: Tranzactiv.

| WaterDrop a răspuns:

Probabil sunt hemoroizi.Sangele poate aparea in aceste cazuri si nu este de speriat.Ia ceva pentru ei si mai asteapta. Daca nu redevine ok dupa cateva zile, consulta un doctor.

| Viteza24RO a răspuns:

Daca curge sange cred ca ar trebui sa mergi la doctor adica pana la urma e sange