| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare pentru iubitorii de pircinguri. mi-am facut un piercing in buric de 3 zile. nu a durut chiar tare, iat baiatul caremi la facut mi-a spus sa spal locul cu ceai de musetel si sa dau cu crema de galbenele. am facut asa in prima zi da apoi mama mi-a spus sa nu mai dau cuc eai din cauza ca ceaiul de musetel coace ranile de obicei, asa ca spal cu apa si dau cu crema de gabenele dimineata si seara. in prima zi chiar n-am avut nimic nici nu m-a durut nimic, a doua zi la fel dar azi am scos putin biluta de deasupra si am tras putin in jos piercingul dar ma cam durutt si l-am pus la loc. acum s-a umflat putin si il misc foarte greu si cand il misc ma cam doare. si as vrea si eu sa imi spuneti cate ceva (ex m-ar interesa mai mult: daca trebuie sa scot piercingul sal spal, daca nu ma doare cand il pun inapoi, sau daca nu, dupa cat timp trebuie sa-l scot sau pot sa-l scot ca sa il inlocuiesc cu altul, aca o sa faca zganca, daca e normal sa se umfle, daca trebuie sa il misc sa nu se prinda sau trebuie sa-l las in pace, cat o sa ma doara, cam in cat timp o sa se cicatrizeze, cu ce sa spal locul, daca e ok crema de galbenele, daca face bine, etc...). Va rog sa am ajutati, cu cat mai multe sfaturi, cu atat mai bine.multumesc.

Răspuns Câştigător
| annisy a răspuns:

Am incercat si eu dar nu am putut suporta perioada de vindecare asa ca m-am ales cu o gaura in plus... o pr a avut ceva mai mult curaj si a rezistat insa sa kinuit ceva vreme .nu vreau s te sprii insa eu in perioada respectiva ma spalat cu rivanol cu vata si stiu ca ar mai fi buna o crema "bepanthen" e recomandata si pentru tatuaje. poate ca nu ar mai trebuie sa il scoti si s il bagi dar daca a copt sa il storci si s il sprli bine bine... poate cu apa plata ca ceea de la robinet...inceraca s tii si comprese cu apa rece .sau mai e o crema"cicaderm"... oricum o s iti treca ...si s il feresti de microbi de orice. puneti peste el seara camd dormi un pansament sa nu se agate in haine sau mai stiu eu ce.multa bafta si recuperare rapida. poate data viitoare (daca nu ai ) incearca cu unul in limba. a-ma avea mai multe in comun. pupici

6 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Lasa-l sa se vindece. Daca il misti e normal sa ti se umfle si sa te doara ca e inca rana. Lasa-l cateva luni fara sa-i scoti bilute si sa-l misti prea mult si vezi mai incolo. Oricum perioada de vindecare este de vreo 6 luni-1 an pentru el. Nu stiu ce sa spun de ceai... Crema stiu ca ajuta la vindecare. Vindeca mai rapid rana... Orice rana.

| annda a răspuns:

Buna.
Si eu am avut si mai am destule piercing-uri.Nu trebuie sa scoti piercing-ul aproximativ 3 luni. Nu-l misca tu cu mana pentru ca acolo este inca o cicatrice in 2-3 saptamana iti trece. E foarte buna crema de galbenele si ceaiul de musetel, asculta ce-a zis tipul ca stie bine, eu tot asa am facut. O sa-l poti schimba singura dupa aproximativ 3 luni, acum daca vrei sa-l schimbi te duci tot la el ca inca gaura nu este formata bine si daca il scoti s-ar putea sa nu-l mai poti baga. big grin Bafta!:*

| vintagegreen a răspuns:

Yo stiam k crema de galbenele cicatrizeaza ranile, si in cazul unui pierce numai de cicatrizare nu ai nevoie..incearca baneocin unguent sau tetraciclina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inainte de a-l schimba, pune-l pe cel nou in alcool de 96 de grade de seara pana dimineata. Il scoti din alcool si il pui. E foarte important.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@annisy. hihi. am si in limba. l-am facut acu un an si 7 luni. de ala nu stie mama, stie doar tata, deci nu il port chiar des mai ales in vacanta k stau q mama mereu.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, si eu am piercing in buric de 2 ani, l-am facut la salon, nu m-a durut, cel mai bine este sa nu scoti piercing din buric cam o luna, da-te cu kanamicina, spala-te mai mereu in pe rana cu rivanol, eu asa am facut si nu s-a intamplat nimic...este ok si pana azi laughing)