| TheElectricAnt a întrebat:

Acum cateva zile mi-am rupt o unghie din carne si a inceput sa doara/usture degetul si sa imi invineteasca in zona de unde s-a rup unghia. Mai nou a aparut si o pata galbena exact de unde s-a rupt. Pot face ceva ca sa opresc durerea?

Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Exista varianta cu betadina + baneocin praf pus peste betadina, ca sa se reduca infectia. Sau varianta naturista, cu uleiuri esentiale. N-ai nimic. Doar disconfort (durere, usturime naprasnica) ca nu e deget amputat happy

9 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Mergi la plafar, ceri Ulei esential de Cuisoare, de la fares. Sa scrie pe el pentru uz intern. E anestezic, folosit si in stomatologie. E 15 lei. E foarte puternic, Nu pune pe fata, buze, ca se umfla.

| Sonia822 a răspuns:

Pt cresterea unghiei, aplica ulei de Lavanda + ti tree+ tamaie, tot de la fares. Actioneaza singeretic. Primele 2 le gasesti la fares, la 15 lei, tamaia la 25 lei, trece vanataia rapid, e un ambalaj alb cu mov, scrie sus pe el 100% natural. E bine sa le ai in casa, oricum

| TheElectricAnt explică (pentru Sonia822):

Multumesc!
De durut, nu ma mai doare.
Deci, sa inteleg ca n-ar trebui sa ma panichez, nu? Adica nu arata chiar asa de rau cum mi-au zis cei de mai sus. Aia galbena era un fel de bășică care s-a si spart. Acum nici nu mai ma doare, nu mai e chiar asa vanat...

| Sonia822 a răspuns (pentru TheElectricAnt):

Exista varianta cu betadina + baneocin praf pus peste betadina, ca sa se reduca infectia. Sau varianta naturista, cu uleiuri esentiale. N-ai nimic. Doar disconfort (durere, usturime naprasnica) ca nu e deget amputat happy

| Raducons a răspuns:

Ai grija sa nu se infecteze si intreaba la farmacie daca este ceva ce anesteziaza local

| Roxana19928 a răspuns:

Culoarea galbena poate indica o septicemie. Du-te la doctor si iti va spune el ce e de facut. Si du-te! cu infectiile nu e de jucat.

| TheElectricAnt explică (pentru Roxana19928):

Nu cred ca e chiar asa grav. Ieri, unde era pata galbena, s-a spart si a curs lichid din el. Era un fel de basica/puroi. Nu cred ca e vorba de septicemie. Acum nici nu ma mai doare. Deloc.

| Sonia822 a răspuns (pentru Roxana19928):

Pana la urma a cazut drobul cu sare peste tine, fata draga?

| Roxana19928 a răspuns (pentru Sonia822):

?

| HenryPericol a răspuns:

Doctor scrie pe tine.
Ăsta e du-te la doctor pana nu e prea târziu. Daca stai cu el așa poți ajunge sa-ți taie degetul/piciorul sau sa mori din cauza infecției și chiar nu glumesc.
S-ar putea sa ai nevoie de cauterizare sau de intervenție chirurgicala din ce am înțeles că ai.
Îți urez succes și nu mai sta pe gânduri, nu e așa rea operațiunea.