| Eclips a întrebat:

Am unghii cu gel (pe unghia naturala), iar acum 3 saptamani mi-am dat-o peste cap, dar nu s-a rupt, doar s-a desprins unghia mea din carne putin si mi-a curs sange si ma durea. In cateva zile durerea a trecut, iar aseara iar am dat-o asa si s-a desprins si mai rau. Nu s-a rupt, dar imi curge un lichid transparent si am degetul amortit. Ce pot fac?

Răspuns Câştigător
| AliceFirea a răspuns:

Buna! in primul rand unghia posibil sa nu fi fost pregatita cum trebuie, in al 2-lea rand gelurile sunt in mod sigur de proasta calitate,sunt stilist protezist de unghii cu gel si am intalnit cazuri,lichidul acela a curs din cauza gelului si ai dezvoltat o mica infectie din cauza degetului amortit,daca unghia nu este bine pregatita risti sa patesti asta si sa ti se dezvolte si o infectie,nu trebuie sa te alarmezi,eu ti am zis ce se intampla si sper ca nu este grav cazul tau, dezifecteaza ti bine unghia, si da i bine cu betadina si dupa pune pansament, NU PLASTURE, ci pansament.Ai grija de unghiutele tale.

| Eclips explică (pentru AliceFirea):

Mulțumesc frumos. Pai gelurile sunt de la janet.si e acel lichid "lipicios" si incolor exact ca la o rana.cand tr lovesti iti curge sange si un lichid.ma doare foarte rau daca ridic unghia in sus si evit sa mai folosesc mana la care m-am accidentat.e desprinsa mai mult de jumate si nu am mai patit niciodata pana acum.(imi pun de 4 ani unghii cu gel)

| AliceFirea a răspuns (pentru Eclips):

Te cred, este o durere insuportabila; am patit si eu acum 4 luni, imi fac constructie de 7 centimetri un ultimul timp si mi-am apucat o unghiuta in usa de la masina si mi s-a rupt din carne.Da-i cu betadina si tine bandajat. rupe unghia daca nu risti sa provoci o infectie sa o tii acolo, inlatura gel, inlatura tot.da-i bine cu betadina si bandajeaza.Nu ti mai pune o vreme unghii pana cand unghia incepe sa creasca,dupa ce a crescut si daca nu ai niciun fel de durere poti continua sa ti pui, dar daca nu esti multumita de fata ce ti le pune mai bine schimb o, fiindca in joc sunt mainile tale. Unghiile cu gel nu fac rau daca sunt puse cum trebuie, daca unghia este pregatita bine. Daca nu sunt puse cum trebuie daca produsele sunt de proasta calitate si mai ales alergice poti provoca ciuperci si tot felul de infectii. Daca ti se intampla sa ti pice unghiile in intervalul din care ti le pui pana le schimbi sau crapa gelul ar fi bine sa iti schimbi fata, nu ti o spun cu rautate.Ai grija de tine!

| Dianads25 a răspuns (pentru AliceFirea):

Am patit exact la fel, dar imi e frica sa dau gelul jos, ma doare cand ating unghia, am pansat o asa fara nimic, si am zis ca poate se regenereaza singura, creste si se vindeca, nu stiu