| Don_Sebi_1991 a întrebat:

Salut happy Acum cateva zile, s-a spart un dinte pe jumatate... si am zis sa mananc ceva si din greseala am muscat cu dintele spart si a inceput o durere cum nu doresc nici dusmanilor sad si am luat un nurofen si mi-a trecut aproape instant dar surpriza, dupa a inceput sa se umfle obrazul drept si sub ochiul drept foarte putin s-a umflat si parca este vanat si iau de 3 zile Amoxicilina... dar nimic. Nu ma doare, doar umflat, atat obrazul cat si sub ochiul drept si m-am uitat in oglinda si nu se vede puroi in interior

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Cand dintele este spart, nervul e expus, iar la contactul cu alimentele durerea devine insuportabila (am patit-o, am simtit durerea pana la creier cand, ca si tine, am mestecat cu dintele cu probleme).
Trebuie sa mergi la stomatolog. El te va rezolva si iti va spune daca infectia e la radacina maselei sau e o afectiune mai usoara.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Amoxcilina este cel mai slab antibiotic din gama antibioticelor si la infectia de la msea este deja apa de plaoie.
Daca deja infectia a urcat sub ochi, urmeaza sa ajunga la creier.
Urgent la spital sa te opereze acum, ca risti sa mori ca prostul, sau sa ramai paraplegic, cu infectia la creier.

| Antopuff a răspuns:

Nici nu ai cum sa vezi pentru ca este sub dinte probabil. Mergi la doctor si nu mai lua antibiotic ca nu ai pentru ce.