| nelu88 a întrebat:

Salutare!
Acum cateva luni am inceput un tratament la dinti si masele.

Am facut o radiografie si medicu a spus ca am puroi la dintii de sus din dreapta (eram un pic umflat; am luat amoxicilina si a scazut inflamatia ), am scos 2 masele si am stat cu tratament la 2 dinti. nu am mai avut probleme pana acuma.

Intre timp mi a slefuit dinti si maselele ramase si mi a pus o coroana metalo-ceramica. toate bune si frumoase mi a lipit o de proba, dupa 2 saptamani mi s-a dezlipit jumate lucrarea si a hotarat sa o lipeasca definitiv ( a tras un pic de ea si a dat o jos)

Cand a cimentat o a apasat foarte tare, de atunci ma doare rau gingia cand musc.

Ieri am fost la medic pentru ca nu am putut durmi de durere am luat ketonal dar nu m-a lasat durerea. S a uitat in gura si a zis ca e un pic inflamate gingia si e normal ( doar partea dreapta ) mi a dar o fiola de algocalmin si m a ingaduit durerea.

A apasat pe gingie si nu m-a durut. A spus sa iau amoxicilina si algocalmin 5 zile ( nu am inteles de ce sa iau amoxicilina).

Aseara durerea sa localizat la radacina dintelui cand apas pe el ma doare de nu mai pot si abia pot musca pe partea dreapta si din cand in cand imi zvacneste dintele ( e unu dintre cei care o fost cu tratament ).

Oare sa am puroi la dinte? sau sa fi apasat prea tare lucrarea si sa preseze pe dinte?

Ce pot face?
Daca am puroi poate trece doar cu amoxicilina?
Se poate opera dintele fara a da jos lucrarea?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Stiu de la altii care si-au pus lucrari ca pana se obisnuieste gingia cu noua achizitie tongue vor fi momente neplacute si durere pentru cateva zile...insa daca vezi ca acest dentist te duce din rau in mai rau de ce nu apelezi si la altul? Chiar daca dai un ban in plus dar se face diferenta.

| nelu88 explică (pentru InVisible99):

Baiul o fost de cand mi a cimentat lucrarea... in rest nu am avut probleme. cand am avut lucrarea provizorie(aceiasi dinti ) m a strans, m a durut dar nu asa...

| InVisible99 a răspuns (pentru nelu88):

De aceea ti-am zis sa mai ceri o parere si de la alt medic, in general mai tineri, peste 30-35 ca batranii sunt cam expirati.

| Radu_Madalina_1974_c2OU a răspuns:

Poate nu ar fi rau sa mai auzi si o alta parere, exprimata in urma unui consult de specialitate.
Dr. Madalina Radu