| OmuFoarfeca a întrebat:

Acum o saptamana m-a tras curentul la masea,de duminica a inceput sa se umfle, Initial se umflase obrazul iar de 2 zile s-a umflat gingia, daca gingia este umflata inseamna ca am puroi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| smartyx a răspuns:

Inseamna ca ai o infectie destul de urata. Cel mai bine e sa te duci la stomatolog pentru ca iti poate prescrie ceva anti inflamator.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
cu siguranta ai infectie..ai nevoie de recomandari pentru antibiotice.
O zi bunahappy

| darrio2007 a răspuns:

Da.Ai abces.Intra pe antibiotice.Dar recomandate de medic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inseamna ca ai o infectie, fa un drum la dentist

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.