| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut
Acum ceva timp am avut un atac de panică venit de nicăieri fără sa îmi fi fost frica de ceva nu l-am luat în seamă am trecut peste el, după peste un timp am mai avut 2 atacuri de panică si de atunci a început anxietatea generalizata,am uneori niște gânduri care îmi vin în cap degeaba din senin, cum pot scapa de ele și de anxietate, atacuri de panica nu am mai avut dar am anxietate acum și cred ca am dat în derealizare din cauza lor,câteodată îmi e rușine sa stau de fata cu mai mulți oamenii ca sa nu fac alt atac de panica și ma duc și stau undeva singur, am anxietate și din cauza greutății mele, pentru ca nu am prea multe kilograme pentru vârsta mea, cum scap de toate astea
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Baga fata in apa rece imediat de mai multe ori timp de 3-4 minute.
Ma refer la apa rece din chiuveta....si anxietatea trece imediat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Câte kg ai? Dar vârsta?

| Zaygon a răspuns:

Daca ai diagnostic pus de psihiatru de tulburare de anxietate generalizata atunci ai cam 2 variante:
1. Psihiatrul o sa iti dea doar pastile(anxiar, xanax, etc), lucru care in timp nu te va ajuta.
2. Psihistrul o sa iti dea pastile pentru inceput si in paralel va trebui sa mergi la psihoterapeut si o sa inveti sa ti lucrurile sub control si incet sa reduci starile anxioase.

Partea proasta in toata chestia asta este ca tulburare de anxietate generalizata nu se vindeca si se tine sub contol cu psihoterapie. Am fost diagnosticat anul trecut si am mers pe varianta 2 pentru ca si psihiatrul la care am fost mi-a zis ca doar pastilele nu sunt solutia si da, am ora saptamanala de psihoterapie si uite asa am o viata functionala. happy

| trophin a răspuns:

Dar nu trebuie sa iti fie frica de ceva, probabil nu dormi cat trebuie, bei chestii, nu folosesti creierul, doar astepti ca lucrurile sa se intample

| 4evergentleman2023 a răspuns (pentru trophin):

Cum ar trebui sa își folosească creierul? Ce sa facă? Cand ai asa ceva nu prea poți sa faci multe nici sa iesi din casa. E bun răspunsul oricum.

| Florian80 a răspuns:

Nu ti fa atatea griji.totul se va rezolva de la sine.in viitor vei privi inapoi la aceste momente si vei zambi

| 4evergentleman2023 a răspuns:

Odată ce ai problemele astea nu o sa mai scapi, deja ai anxietate clinica, e grav! Nu se mai vindeca de la sine! Sa te mint nu pot, ai nevoie de medic de tratament anxiolitic urgent, anxietatea generala e grava, o sa ai probleme si cu agorafobia care și aia la rândul ei te va rupe! Fără tratament nu scapi, chiar si cu tratament e posibil sa nu o vindeci complet daca e serioasa, tu o ai de mult anxietatea dar ai ignorat simptomele pana au reieșit la suprafață, a fost nevoie doar de o mica scânteie, stres, supărare prelungita, orice ce îți perturba liniștea. Asa o început și la mine, o sa fie mult mai rău nu o sa poți sa ieși din casa cu lunile trebuie sa mergi cât mai repede la un specialist și sa îți dea tratament. Tu ai nevoie si de psiholog si psihiatru.