| Mihai543215 a întrebat:

Acum o luna jumate am dat cu pumnul in dulap de nervi... si din pacate am prins stramb si m-am lovit la degetul mic. Acum montul de la deget este putin iesit si inca umflat. Cand stau cu mana normal nu ma doare, dar cand fortez zona lovita da. Daca ma duc la doctor poate sa imi faca ceva? Gen sa imi rup si sa pun in ghips? Daca da, cam pentru cat timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

E posibil ca degetul tau sa fie luxat, adica deplasat din articulatie. Ar fi bine sa ajungi la un medic ortoped in timpul cel mai scurt posibil (mergi la camera de garda a unui spital).

| William a răspuns:

Data viitoare cand mai vrei sa dai in dulap sa dai cu un ciocan sau cu ceva tare, nu cu pumnul, piciorul sau capul.

| RubikSD a răspuns:

Ba frate, tu esti de vina, acum du-te la doctor, ca stie el mai bine ce sa iti faca!

| Lowkee a răspuns:

E probabil luxat, nu cred ca e neaparat nevoie de medic. dar data viitoare invata sa dai cu pumnul drept laughing

| onlym3 a răspuns:

La viata mea am dat cu pumnul si in stalpi de nervi(pe langa faptul ca atunci cand eram la liceu dadeam in banci etc) dar nu o sa-ti puna nimic in ghips, va trebui sa-ti pui comprese reci si sa stai tot timpul cu mana respectiva ridicata in sus!

| djozef a răspuns:

Uite cel mai important lucru e sa te duci la doctor el va stii ce trebuie sa faci.