| Valy4567 a întrebat:

Acum 2 saptamani mi-am rupt degetul mare de la mana stanga si am fost la doctor.Am facut radiografie, mi l-a bagat in ghips si am stat cu el.Cand mi l-am scos(vineri) mi-a facut o alta radiografie.Iar astazi din pacate,m-am lovit la acelasi deget, dar in alta zona decat cea rupta initial.Ma doare foarte tare si as vrea sa merg la doctor.Dar credeti ca as putea pati ceva din cauza expunerii dese la radiatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu o sa patesti absolut nimic. Cantitatea de radiatii e extrem de mica. Da, nu e recomandat sa faci o radiografie pe zi... Dar daca e necesar nu ai cum sa scapi.
Dar cum ti-am zis, cand vine vorba de radiatii, stai linsitit... Nu o sa patesti nimic, mai ales ca e o zona care nu e asa sensibila la radiatii.
Multa sanatate.

1 răspuns:
| Nhamnhumhebhaaa a răspuns:

Faza e ca daca ești expus(a) la radiații si ai degetul rupt sau ceva în interior nu e recomandat dar ar fi foarte puține sansele să pățești ceva chiar dacă sunt dar dacă te-ai tăiat sau ai orice tip de rană deschisă evita radiațiile pe cât se poate sper ca te-am ajutat funda?