| BadASsS a întrebat:

Salut.Azi ma jucam cu tatal meu (prin gadalituri) si l-am prins cu mana dreapta de o mana si cu cea stanga am dat cu pumnul si mi-am lovit degetul mare de la mana dreapta si acum s-a cam umflat.Ce pot sa fac dar sa nu merg la doctor? Sau daca trebuie sa merg, imi va pune intreaga mana in ghips sau doar degetul sau ce va face? Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| manuel72 a răspuns:

Baga-l in gheata.

| sakura021 a răspuns:

Hei! daca poti sa-l misti fara sa simti o durere de nesuportat nu cred ca sunt sanse sa ti-l bagi in ghips, iar daca e sa ti-l pui, ghipsul va fi de le inceputul degetelor, pana la 2 cm sub incheietura.

| BadASsS explică (pentru sakura021):

Cert este ca durerea exista...si o pot suporta.dar daca nu mi-a vor baga in ghips ce vor face?

| VisCoL a răspuns:

Daca il poti misca incearca sa nu o mai faci o perioada si pune gheata