| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
Acum trei zile am dat din greseala cu degetul mare de la piciorul stang intr-o buldura de beton, m-am lovit cu 2 mm mai jos de unghe am semn, degetul s-a umflat si unghea e vanata, pot sa indoi degetul in fata si in spate pana unde se indoaie normal dar daca vreau sa mai indoi un pic ma doare putin de mers pot sa merg cat de cat asa mai incet cu papuci, dar daca nu am papuci si calc pe talpa sau pe marginea talpei simt ca si cum mi-ar exploda degetul

Aveti vreo idee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Neaparat mergi la Urgenta, la primul spital ce-l ai langa casa.
Acolo vei face radiografii si iti da raspunsul pe loc si ei vad pe film, daca ai sau fisura sau doar luxatia lui. pana ate vei duce, pune-i comprese cu apa rece, vin rosu, sau apa de burow ( daca mai exista ) sau ce ti se va recomanda. Sa ai buletinul de identitate la tine. Sanatate multa si astept neaparat vesti de la tine. Lucien.

| adria_1732 a răspuns:

Mergi sa ti faci o radiografie sa nu ai ceva fisurat

| Dawg a răspuns:

Salut,
Am tot pus foi de varza si acum ca a inceput scoala mai fac miscare de cand mai merg pe la scoala nu mai moare deloc cand il indoi, ba chiar pot sa si alerg ma doare doar cand apas acolo unde e vanat, mai e putin umflat, nu mai e chiar asa cum a fost, cred ca e doar vanat nu e nici luxat nici fisurat ma durea ca era vanat inca vreo 3 zile si se desumfla si nu cred ca o sa mai am probleme