| MariusMercenarul a întrebat:

Salut TPU
Am o problema ieri cand am mers la cules de prune m-am urcat intr-un copac si din greseala m-am intepat intr-un spin cu talpa piciorului, a doua zi mi s-a cam umflat un pic piciorul si cand calc pe talpa ma cam doare un pic
-Oare are ceva sa infectat?
-Numi cereti sa merg la doctor pentru nu am chef sa-mi dea injecti
-Ce sa fac cu piciorul dati-mi cateva indicati naturale
-Dau Funa+Vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lovem3 a răspuns:

Ti s-a umflat piciorul sau acolo unde ai avut intepatura? sfatul meu e sa te uiti atent acolo unde ai fost intepat sa te uiti cu lupa sa vezi daca nu cumva a mai ramas ceva inauntru e normal sa te doara, de asemenea daca a ramas ceva si nu este adanc infipta poti sta linistit organismul il va da singur afara in cateva zile. Te poti sterge cu spirt si ai putea sa iti pui un mic plasutre acolo ziua cat mergi ca sa nu se murdareasca locul si noaptea la culcare ti-l dai jos

3 răspunsuri:
| Tacii a răspuns:

Pai o sa te doara putin...dar o sa mearga! spala-te bine cu sapun la rana,inmoaie o vata-n spiri,stoarce-o si pune-o l-a rana(legata ca o carpa ceva)las-o asa o zi doua, apoi desfa-o si in fiecare zi da-te cu rivanol, pana te faci bine! Sanatate!

| Amelia94 a răspuns:

Nu cred ca este vorba despre o infectie. Va trece de la sine, e o simpla intepatura, mi s-a intamplat si mie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca spinul ti-a injectat cateva toxine si de aceea te doare.