| Alexandru1323 a întrebat:

Salut.Acum un an aveam in cap ca o matreata dar am mers la un doctor cu mama si mi-a spus ca este Dermatita Seboreica..Am mai scapat de ea, dar reapare si nu stim ce sa mai facem..Am incercat o multime de alifii si la fel. dispare si reapare.Ce sa mai fac? AJUTOR, DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CORGE20 a răspuns:

Eu iti recomand samponul solid cu ardei iute si urzica, special prevazut pentru combaterea dermatitei seboreice. Eu i l-am cumparat tatalui meu acum aproape 2 ani si a fost supeer bun. El avea in cap un fel de cojite, foarte multe si inestetice. Si acest produs l-a ajutat mult. Daca il cumperi, iti recomand ca la primele 2-3 clatiri sa folosesti si otet de mere, pentru ca parul are tendinta sa ramana putin gras. Dar asta dispare dupa vreo 3 spalari ( se intampla asa pentru ca samponul este 100% natural si pana elimina reziduurile cauzate de sampoanele din comert dureaza putin). Sper sa gasesti o solutie potrivita si sa te ajute!
Eu l-am luat de aici:http://www.naturalint.shopway.ro/list/sampon-naturalint.html

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dermatita seboreica recidiveaza atunci cand scalpul nu are parte de o ingrijire corecta. Ingredientele iritante pot favoriza reaparitia dermatitei. Nu-ti freca scalpul cu unghiile atunci cand il speli ( foloseste miscari blande cu buricele degetelor ), nu il freca cu prosopul ( foloseste miscari de tapotare pentru absorbtia apei ) si nu utiliza apa fierbinte sau rece. Daca parul se ingrasa trebuie sa-l speli. Clateste foarte bine parul ca sa nu ramana reziduuri de la sampon.

Evita alimentele acre (lamaia este permisa, ea devine alcalina atunci cand o cunsumam ) si fermentate precum : otetul, borsul, muraturile, cascavalul etc (nu le mai consuma timp de o luna si dupa incepe sa le introduci treptat ca sa vezi cum reactioneaza pielea ta la fiecare aliment in parte ), evita stresul si odihneste-te suficient. Nu consuma sucuri acidulate, mancaruri grase sau junk food.

Foloseste Selsun Blue pentru par normal pana il termini si dupa continua cu samponul Balea Med Ultra Sensitive.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017303

Samponul Balea Med Ultra Sensitive ( il gasesti in magazinele DM ) - nu contine iritanti, are surfactanti/agenti de curatare blanzi si multe ingrediente benefice pentru scalp precum : Glycerin ( ingredient reparatory ), Panthenol ( pro-vitamina B5 are efect reparator, calmant, hidratant, anti-inflamator si accelereaza regenerarea pielii ), Niacinamide ( vitamina B3 ), Tocopherol ( vitamina E - antioxidant) si Lecithin.

https://www.dm.de/balea-shampoo-ultra-sensitive-p4010355090409.html

3 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

E important cu ce te speli pe par, sampoanele sunt cam agresive, in general... exista in farmacii produsul asta http://www.csid.ro/medicamente/keto-tis-gel-capilar-11576002/

| Alexandru1323 explică (pentru Kaℓi):

O sa il incerc, daca mai ma scapa iti dau funda.

| AnoAnonima0 a răspuns:

Poți să îți cumperi un șampon Vichy.E foarte bun pentru așa ceva.

| Alexandru1323 explică (pentru AnoAnonima0):

Am incercat..Tot nu a mers.