| xSkayJumper a întrebat:

Salut! Acum vreo 1 ora mi-a intrat un cui în picior (cca. 2-3 mm în picior).
Am dezinfectat cu spirt, după cu apa oxigenata si am aplicat rivanol. Având în vedere situația actuala cu vaccinările COVID fiind un nevaccinat si nevrând sa ma vaccinez COVID, credeți ca as mai putea face ceva? (rana sa cicatrizat si ma doare doar cand incerc sa calc pe piciorul respectiv)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Săracu'! Te doare fiindcă rana nu e vindecată, decât la suprafață, nu și în interior. După 3-4 zile vei fi bine.
Era ruginit cuiul? Dacă se infectează, nu doar că te doare, dar in jurul rănii se va inroși, deci zona va deveni un roșu-vinețiu. Si se va forma puroi.
Dacă e cazul, fie te duci la UPU (dacă ti-e frică atât de tare că te infectezi, porți două măști suprapuse, dar dacă ai o mască FFP, e suficient). La spital, e musai sa treci pe la triaj, unde ti se va face un test rapid (in nas) dar inainte te va pune sa completezi un formular, in care toate intrebarile sunt cu referire la covid (ex: dacă ai avut covid, daca in ultimele 14 zile ai avut contact cu cineva infectat, daca tusesti, ai avut febră, daca ai dureri de cap etc) fiindcă sunt interesati dacă ai simptome. În caz de ceva, bifezi "Nu", peste tot. Formularul arată ca un test grilă.

Ori, astepti până maine si te duci la medicul de familie. La cabinet, poate ca ti-l va face asistenta...
In farmacii, vaccinul antitetanos nu cred că se gaseste. Până la urmă, e tot un vaccin, care se păstrează la temperaturi scazute (in frigider), nu se vinde fiindca pana ajunge bolnavul la spital cu el, isi pierde proprietatile.

Iti recomand să ai in casă, in permanenta, betadină. E cel mai bun dezinfectant, e antiseptic. Si cand te intepi, ori te zgârii in ceva (pisica, catelul), tamponezi imediat.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la urgenta sa-ti faca un antitetanos! Nu te juca! Nu conteaza ca esti nevaccinat. Ei te testeaza gratuit si apoi te vor trata.

| VoidEternal a răspuns:

Daca nu riști să te vaccinezi anti covid, eu zic sa nu riști să te vaccinezi nici antitetanos.
Nu?

| florin926481f a răspuns:

Am patit si eu dar mie mi-a intrat mai mult in talpa, mi-a curs si ceva sange.N am putut sa calc pe toata talpa in jur de o saptamana apoi mi-a trecut.Iti recomand totusi sa te duci la spital pentru antitetanos ca nu se stie cum a fost cuiul.

| Bariel a răspuns:

In spital te lasa fara vaccin daca e o urgenta