| NoHero a întrebat:

Salutare, situația e următoarea, acum aproximativ o luna ma durea foarte tare unghia, așa ca am decis sa tai colțul respectiv, unghia fiind crescută puțin in carne dar nu in sensul ăla intrata gen așa sub puțin, am ridicat cu Unghiera colțul respectiv și am tăiat chiar și prin viu puțin, problema e ca atunci când am tăiat am tăiat și din partea stânga a degetului gen, puțin, chestia e următoarea am folosit creme și rivanol, Apoi o perioada nu a mai durut nu nimic, acum însă unghia tot nu a crescut cum a crescut cealaltă de exemplu, dar in partea stânga a degetului chiar la colțul unghiei sa Zic așa e puțin inflamat și ma doare doar dacă apăs puțin mai tare( nu doare dacă calc, fug sau fac altceva) acum am început sa folosesc iar o crema care e buna cică, țin sa precizez ca la început după câteva zile se formase și puțin puroi dar a ieșit când am ținut piciorul in apa calda cu sare, chestia e ca indiferent ce foloseam crema, spirt sau orice altceva nu simțeam durere, pe lângă faptul ca ar trebui sa merg la medic ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai facut puroi, acesta trebuie indepartat intai, dezinfectat, dupa care tratat pana la vindecare, altfel va trebui scoasa unghia, chirurgical.
In prima faza, dupa spalare si uscare cu apa curata, se da cu apa oxigenata, pana ce "fierberea" nu mai are loc.
Dupa ce rana nu reactioneaza prin "fierbere" la apa oxigenata, se aplica in 2-3 randuri solutie de iod cu un etisor cu vata (de curatat urechile). Daca nu ustura, atunci tinctura de iod, iar daca ustura prea tare, atunci cu Betadina (iodul dezinfecteaza si usca locul).
Dupa uscarea iodului pe piele, se acopera zona afectata cu praf de Baneocin (contine sulf, un antibiotic natural, si absoarbe umiditatea).
La sfarsit, se panseaza cu pansament steril sau cu tifon medicinal. Nu se aplica strans pe rana!

Pansamentul se schimba zilnic. Dupa indepartarea pansamentului vechi se curata locul cu Rivanol, dupa care se aplica iod si pudra cu sulf si se panseaza din nou cu tifon.

Metoda de mai sus se poate aplica si in cazul unor "julituri" sau accidente mici, cu sangerare, avand mare grija ca rana sa nu se infecteze de la mizerie, sa nu apara puroi!
In caz ca totusi apare puroi, sa mergem IMEDIAT la urgenta chirurgicala, pentru curatare!

| ROB3RT89 a răspuns:

Ma bucur ca ai constientizat intr-un final ca trebuie sa mergi la medic.
Daca te durea piciorul, il taiai?
Vad ca prostia si inconstienta chiar nu mai are limite...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Am avut si eu o problema asemanatoare. Mie mi-a trecut cu miere si faina pana la urma. Amesteca putina miere cu faina si aplica pasta obtinuta pe deget. Stai cat mai mult cu ea, iti poti pune si un plature peste ...ca sa nu te deranjeze prea tare

| Raducons a răspuns:

Incearca cu tratament naturist,si dezinfectant gen betadina.
Este indicat sa porti papuci care sa nu te stranga.
Daca ajungi sa te doara rau, se poate ajunge la operatie, dar nu te simti prea bine dupa aceea, o sa te deranjeze locul mult timp, mai ales ca trebuie sa taie unghia cu radacina in zona respectiva.Se poate sa ai ciuperca, este specific la incarnarea unghiei. Trebuie tratata si ciuperca. Am avut odata si eu asa.