| RB26DETT a întrebat:

Salut, am 1.90 si am slabit de la 130 kg la 95 fara sa prea fac efort, automat mi-a scazut si din masa musculara...
Inotul ar fi un sport ok pentru cresterea masei musculare? (Nu-mi place ideea de sala nici in ruptul capului)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

SOARECII SI COCALARII MERG LA SALA, ca vor muschi, nu ratiune/logica! cei cu mintea'ntreaga merg si inoata, ca sa fie sanatosi la minte si la trup.winking

| Em1y a răspuns:

Ce dezvolți prin înot în 10 ani de zile, dacă mergi la sala 5 ori pe săptămână cu un program bun și alimentație calculata ai rezultate drastice în 1 an, dar ca să arăți bine ai nevoie de 5 ani de sala fără întreruperi. "Nu-mi place ideea de sala" astea ca tine vor totul fără sa miște un deget, cam asta deduc din cuvintele tale.

| JusTPauL a răspuns (pentru Em1y):

Sincer nu cred ca are nevoie de un an. Are kg destule si daca vrea definire in 2 luni de zile sigur le obtine.
Eu am 1.88 80kg. Am pus 7kg pe mine. M-am definit foarte frumos.
Nu vreau sa ma laud dar aproape zilnic sunt aprecita pentru ceea ce am obtinut. happy

| Em1y a răspuns (pentru JusTPauL):

Eu vorbesc aici de un corp care după 5 ani se menține la fel chiar și pentru un an. Știu ce zici tu, în primele 3 luni crești mult dar după e din ce în ce mai dificil, organismul se obișnuiește, mereu trebuie sa schimbi greutăți, stil de antrenament. Nu mai zic ca dacă te ai lăsat 2 3 săptămâni te ai cacao în alea 3 4 luni de munca.

| RB26DETT explică (pentru Em1y):

Nu vreau sa ma fac dita mai omu', vreau doar sa nu ajung stickman si inotul este cam singurul sport ce-mi place sa-l practic.
Nu suport sa transpir, in apa nu simt niciun disconfort dar cat timp sunt pe uscat nu suport sa transpir.

| Em1y a răspuns (pentru RB26DETT):

Atunci practica înotul, cine te oprește, numai sa nu renunti a 2 zi și sa zici ca a transpirat piscina de e atâta apa acolo... Succes

| RB26DETT explică (pentru Em1y):

O zici de parca te-ar afecta cu ceva alegerea mea...
Am intrebat daca ma ajuta cu ceva inotul, fiind singurul sport ce-mi place, nu am zis ca vreau sa devin Arnold Schwarzenegger prin inot, vreau doar sa nu arat ca un stickman... Nu-s genul de om al carui statut social il determina masina, averea sau felul cum arata, vreau sa arat decent, nici prea prea, nici foarte foarte, de aceea si merg pe inot. La ce sa merg la sala daca nu-mi place? Pana la urma sportul ar trebui practicat de placere, nu din sila...

| Zaygon a răspuns (pentru RB26DETT):

Eu recomand inotul. Am mers cam 3 luni de 2 ori pe saptmana si la mine s-a vazut diferenta. Cu ce am ramas mai mult a fost faptul ca mi-am crescut rezistenta la efort. Si cum zicea cineva mai sus, prin inot cresti pana la un anumit punct dar nu ca la sala.

| Liviu8989 a răspuns:

Inotul e bun pentru definire si tonifiere pentru absolut toti muschii corpului.Masa musculara poti face doar la sala cu greutati mari si repetari putine.