| xssda a întrebat:

Va rog lamuriti-ma! Proteinele ingrasa sau cresc masa musculara. Am 17 ani si de ceva timp ma duc la sala. Problema e ca sunt putin cam gras si as vrea sa iau proteine pentru cresterea masei musculare. Si am inteles de la "unii" ca proteinele ingrasa de la "altii" ca cresc masa musculara. Care e adevarul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Axys a răspuns:

Suplimentele proteice comercializate de MegaProteine contin proteine concentrate extrase din zer, lapte, oua, soia, colostru si alte surse vegetale sau animale. Proteinele constituie baza tuturor suplimentelor nutritive pentru culturism, acestea hranind muschii si ajutand la obtinerea formei fizice mult dorite. Concentratele proteice au un aport scazut de grasimi si carbohidrati. Aceste proteine amplifica sinteza proteica, sustinand functia imunitara.

deci ingrasa

| Cosmin86 a răspuns (pentru Axys):

Deci ai raspuns COMPLET PE LANGA :

1. proteinele NU INGRASA. In dieta dukan se pune accent pe exces de proteine ( chiar mega-exces ) si toti SLABESC o gramada

2. suplimentele cu proteine ingrasa deoarece multe au carbohidrati ( weight gainerele au peste 60 % carbohidrati )

3. "Proteinele constituie baza tuturor suplimentelor nutritive pentru culturism", SERIOS?

- creatina nu contine DELOC proteine
- glutamina nu contine DELOC proteine
- oxidul nitric nu contine DELOC proteine
- vitaminele & mineralele nu contin DELOC proteine

Deci serios, la baza TUTUROR suplimentelor?

Esti doar un COPIL MIC, care isi da si el cu parerea, nu?

6 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna. Ca sa-ti zic mai pe romanteste, proteinele reprezinta hrana pentru muschi.

| Radu284 a răspuns:

Proteinele maresc masa musculara, dar e nevoie sa faci si ceva efort pentru asta. Adica sa faci exercitii.

| Axys a răspuns:

Scuze

| BassHunter13 a răspuns:

Pai tu prima data trebuie sa dai surplusul de grasime jos dupa poti incepe in a lucra la cresterea musculaturi! Proteinele ajuta la cresterea masei musculare dar cu antrenament pe langa!

| dorin1990 a răspuns:

Carbohidratii ingrasa organismul, in timp ce proteinele te ajuta sa pui masa musculara alaturi de un program de antrenament corect structurat si de o alimentatie corespunzatoare.bafta