| CrazyKiddd a întrebat:

Salut,am 13 ani.Anul trecut mi-am facut analizele de sange, iar glicemia a iesit cam mare.Acum,mama vrea sa imi fac analizele sa vada cum e.Dar eu data trecuta am lesinat laughing si nu mai vreau sa trec prin aceeasi experienta si anul asta, mai ales ca mi-e frica de ace..Eu am citit pe net ca glicemia se poate lua si din deget...esti adevarat? Daca da, stiti un loc in Bucuresti unde se fac astfel de analize...am sunat la policlinca la care mi le-am facut anul trecut si au spus ca din deget se poate face doar hemograma(ce o mai fii si aia)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da glicemia se poate lua si din deget, aproape orice medic de familie poate sa o faca daca are aparul. Poti sa il cumperi de la farmacie (e vreo 200 ron) si sa iti faci singur acasa.

cu toate acestea nivelul corect al glicemiei si al analizelor in general este cel din sangele luat din vena.