| IGPI a întrebat:

Salut, am 13 ani. Azi am facut 13 dar poti zice ca am si 12. Vreau sa-mi cresc o mustata si barba chiar daca am 13 ani. sSa nu va aud "ca nu e estetic sa ai barba la varsta asta" Aveti vreun sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu penisul ai rezolvat-o?

| Violleta2022 a răspuns:

Degeaba bati tu din picior si ne spui: "sa nu va aud", ca la 13 ani nu ai ce sa cresti, nici daca vrei, nici daca stai in cap char, pentru simplu fapt ca, esti inca copilas mic, la inceput de pubertate, iar pilozitatea faciala isi face aparitia, dupa 14-15 ani.

| IGPI explică (pentru Violleta2022):

Sincer la fretimiu la 14 ani deja sebarbierea in fiecare zi deci nu is chiar sigur de ce zici aici :c

| Violleta2022 a răspuns (pentru IGPI):

Nu toti copii sunt la fel!
Barba creste hormonal si fiecare are ritimul lui de crestere, unii au barba la 14 ani, altii abia la 20, sau chiar 25 de ani.
Probabil esti mult prea mic sa intelegi ce inseamna "hormonal" si toti factorii care infleunteaza dezvoltarea unui adolescent.

| RobertMoon a răspuns:

Daca vrei sa o cresti natural la varsta asta nu ai nicio sansa deoarece corpul tau nu a ajuns la pubertate astfel incat sa produca testosteron in de ajuns de mult incat sa iti creasca barba. Daca vrei sa iti cresti barba fara a astepta prea mult cumpara de la farmacie Rogaine Spuma si da-ti pe fata unde vrei sa iti creasca par, dar trebuie sa ai rabdare, rezultatele se vad dupa peste o luna.

| IGPI explică (pentru RobertMoon):

E doar pentru parul din cap.

| RobertMoon a răspuns (pentru IGPI):

Nu e doar pentru parul din cap. Cauta pe Youtube Rogaine beard si afla mai multe...

| Justme1997 a răspuns:

Tu nu ai de unde să creşti mustață, și barbă nici atât. Mai așteaptă ca ești copil

| IGPI explică (pentru Justme1997):

Deja am o mustacioara de gabor