| gtcoding2 a întrebat:

Salut,am 13 ani si am o problema cu plamanii cred.
Azi am jucat fotbal in pauze si la ora de sport si am baut apa rece exact dupa ce am terminat de jucat.Imediat m-a luat o durere in plamani,insa am crezut ca e doar pe moment.
Acum,de cand am ajuns acasa,am o durere mica in spate,la plamani si cand inghit saliva,mananc sau beau ceva devine si mai mare si mi-e frica sa nu fi patit ceva rau.
va rog, ce pot sa faca fara sa merg la doctor?
mi-e frica sa ii zic mamei fiindca ea niciodata nu prea m-a lasat sa fac sport ca a spus ca e periculos si mai ales daca ii zic ce am facut nu ma va mai lasa sa joc fotbal niciodata si mi-e si ff frica de doctor.

multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ExaS1on a răspuns:

Sincer nu conteaza ca iti este frica trebuie sa consulti un specialist (doctor) daca durerea persista si mie imi era frica de medici, ace tot ce inseamna spital dar cu 3 ani in urma am fost depistat cu leucemie am stat 2 ani aproape prin spitale dar acum numai imi este frica si sunt bine sanatos (vindecat complet) doctorul (daca o sa te duci) o sa te consulte la plamani eventual o radiografie nimic mai mult.

4 răspunsuri:
| zahy a răspuns:

Cred ca jul00 are dreptate. asteapta 2 3 zile maxim daca nu se vindeca durerea spune-i mamei tale. nu te speria problemele la plamani nu sunt asa de grave poti astepta 2 3 5 zile ba chiar mai mult. Cel mai grav poti sa ramai fara un plaman asta inseamna sa nu mai poti face sport. Dar nu e in cazul tau esti prea tanar. Asa ca nu te speria asteapta sa vezi daca trece de la sine, Bea ceai si daca ai posibilitatea ia niste miere de albine.

| jul00 a răspuns:

Este posibil sa fi facut o mica aprindere la plamani.E o raceala. bea ceai si ia un nurofen. De obicei, dupa sport se bea apa, dar la temperatura camerei. nu rece. Chiar daca corpul iti cere asta

| ExaS1on a răspuns:

Am uitat sa iti spun un mic amanunt la plamani daca esti racit daca este afectat cu ceva faci febra 37.5 maxim atat sa iti controlezi si febra din curiozitate sa vezi doar.

| gtcoding2 explică:

Mersi mult, daca nu o sa ma mai doara in 3 zile deloc o sa las asa, daca nu..Cred ca ma duc la doctor.