| IGPI a întrebat:

Salut, am 13 ani si am tinut un regim si am facut exercitii 2 saptamani si am slabit cateva kile, am 180-185 cm si undeva la 71-72 kile ( am slabit de la 77-78 ). Si am 2 intrebari :
1.Imi puteti da link de la un set de exercitii ce m-ar ajuta sa slabesc mai departe?
2. Ar fi ok daca nu as manca deloc 4 zile? Ar putea aparea vreo problema? Daca nu mai cresc nu e o problema am deja peste 180 cm si cred ca e mai mult ca suficient.
Dau funda! ( doar daca raspundeti la ambele )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa fi in deficit caloric asta e cel mai important, dupa 24 de ore organismul va consuma masa musculara, si eu am patit asta, cand glicemia era asa mica incat ameteam la greu nu e sanatos, tine cont de ceea ce consumi https://www.calculator.net/calorie-calculator.html?

| Sn4k3 a răspuns:

E o prostie sa te infometezi. Trebuie sa fii in deficit caloric, nu sa nu mananci deloc (pierzi energie, muschi si te imbolnavesti), deci mai scade din cat mancai acum daca e nevoie (sa mananci un minim de 1200-1500 calorii). Parerea mea e ca 70kg la 185 e bine, chiar slabut, deci mai bine ai ramane asa si te-ai apuca de sala. Pui niste muschi si te definesti, nu mai trebuie sa slabesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

6 kg in 2 saptamani? Mi se pare ca ai slabit cam mult, ai grija sa nu te infometezi.

| Tuca10 a răspuns:

Salut, nu e bine sa nu mănânci 4 zile, crede-mă, poti sa ai probleme cu stomacul si daca nu mai are corpul din ce sa produca energia de care ai nevoie pentru exercitiile pe care le practici o sa iti ia din grasime si apoi din muschi, pe langa asta poti sa ajungi si la spital.Ai 13 ani, corpul tau pana la 21 o sa creasca, daca a crescut acum mai repede, o sa creasca mai greu in urmatorii ani dar tot o sa mai crești. Pentru prima intrebare cauta " Angel Fitness"pe yt.

| 420h2o a răspuns:

Salutare.

Din ce ai scris nu mi se pare ca este o greutate mare cea pe care o ai la inaltimea ta, dar pana la urma e alegerea ta, insa e posibil sa nu-ti fie ok. In NICIUN caz sa nu faci prostia pe care ai scris-o la punctul 2, mananca mai echilibrat, internetul e plin de informatii despre alimente care te pot ajuta in procesul de slabire. Eu personal am slabit 7 kg intr-o luna mancand o data pe zi, insa era din cauza ca trecea printr-o perioada grea pe plan personal si la serviciu. Am slabit fara sa vreau, de la stres, iar uneori mancam jumatate de portie de ciorba de vacuta pe zi nu pentru ca imi era foame, ci pentru a nu lesina. Infometarea nu e o solutie, mai ales la varsta ta.
Iar referitor la punctul 1, iti recomand un canal de Youtube care chiar da rezultate.
https://www.youtube.com/user/FitnessBlender/videos

Succes:)

| 420h2o a răspuns (pentru 420h2o):

Am uitat sa mentionez ca aceasta slabire brusta a dus la mai multe probleme cum ar fi pustule si alte nebunii pe ten( care au costat mult pentru a scapa de ele), insomnie si lipsa concentrarii.