| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani, si de vreo 2-3 zile ma tusesc foarte tare(am si nasul infundat)
Iau pastile de supt, si nurofen. Acum cateva secunde am tusit foarte foarte tare si era 1 punct rosu. dupa am tusit iar fortat si cand am scuipat iar un punct. Au iesit doar 2 dupa iesea doar saliva normal, iar acum am tusit si am scuipat un firicel de sange. Pot avea pneumonie sau probleme cu plamanii? Am fost consulatat acum 1 saptamana si la inima si la plamani si a zis ca e totul bine. Am si jucat fotbal cam 30 de minute dar nu am alergat foarte mult. Dupa fotbal ma ustura gatul, dupa 2 zile am fost afara foarte mult fara sa alerg, si dupa cand am ajuns acasa aveam febra mare 38 dupa mi-am pus ceva rece pe mine si am luat o pastila aveam 36. A doua zi noaptea aveam 37 cu 5. Acum nu mai am febra deloc. Ce spuneti? sunt si putin speriat cand am auzit ca de la pneumonie mori.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai tragi cumva si vreo tigara, cateodata? Nu vreau sa fac misto. Doar intreb.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti racit, mergi la medicul de familie sa ti dea tratament.

| CuriousStuff a răspuns:

La plamani ce consultatie ti-a facut si cine? Ai facut radiografie sau doar te-a ascultat medicul tau de familie cu stetoscopul?
Mergi la medicul de familie, spune-i ca ai tusit si dupa ai scuipat sange si de acolo probabil o sa te trimita el la pneumologie. Nu e normal sa scuipi sange. Poti sa mori si de la o intepatura de albina daca esti alergic si nu o tratezi, de murit se poate muri din multe lucruri, nu trebuie sa-ti fie frica de asta. Mergi la medic si o sa vezi pe urma ce e de facut. Poate sa fie si ceva mai grav decat pneumonia, si cu asta sper sa te speriu suficient incat sa mergi la medic.
Multa sanatate.

| Catalinkev a răspuns (pentru CuriousStuff):

Nu e sange. e ceva foarte inchis la culoare si doar 1 data. dupa m-am chinuit sa tusesc si nu mai iesea sange. eu sunt si racit in gat cred ca e de la amigdalite

| Catalinkev a răspuns (pentru Catalinkev):

Doar 1 data a iesit sangele ala inchis. dupa tuseam intr-una si nu mai iesea nimic

| Caood a răspuns:

Trebuie sa mergi la doctor

| Catalinkev a răspuns (pentru Caood):

Ai vazut poza?

| Catalinkev a răspuns:

Uitati o poza cu sangele, mama spune ca mi se curata gatul asa e la raceala.
sangele e adunat din mai multe serii de tuse
http://imgur.com/a/AMwYS