| anonim_4396 a întrebat:

De vreo zile sunt racita, am febra 37.2, nu prea inalta dar mai tare ma deranjeaza nasul care e infundat si mai si stranut. Gitul ma doare putin, de tusit nu tusesc. Mi-e frica sa nu fie simptomele gripei porcine... e posibil? Recent s-a intors sora mea din Italia, si a durut-o putin si pe ea gitul, dar i-a trecut repede...Acum se simte bine. E posibil sa fi contactat ceva de la ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca vrei sa afli, mergi la medic, el este singurul in masura sa te linisteasca in privinta gripei porcine.

| dy a răspuns:

Nu cred, acum, nu orice viroza e gripa porcina! Gripa porcina este cu febra mai mare. iar daca trec cateva zile si e netratata, incepe si da tuse si dispnee(greutate la respirat). Stai linistita, ia picaturi de nas si aspirina si incearca niste oscilococcinum. Ajuta! Sanatate

| Parintele a răspuns:

Mai bine da o fuga pana la medic. Sigur se va agrava si fiind asa "racita" poti contacta mai usor virusi mai agresivi chiar si ah1n1

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

37.2 nu e febra.Mergi la medic sa te linistesti.

| yoyo_4559 a răspuns:

Din cate mi-a spus mie doctorul, la gripa porcina febra este peste 38, tusesti...si cum mai zic aia pe la TV... secretii nazale apoase. Daca nu ai asa ceva, nu-ti face probleme...cum spune si dy nu orice viroza e gripa porcina. Sa fim seriosi. Niste Paracetamol/Nurfen Raceala si Gripa si totul va fi ok. Multa sanatate!