| TM6524 a întrebat:

Am 13 ani si nu stiu de unde, am luat varicela. Doctorul mi-a spus sa stau in casa doua saptamani. Au trecut 10 zile si am un dor de a sta afara... Ce se intampla daca ies afara? Doar riscul de a contamina pe altii sau pot fi complicatii la mine? E de precizat ca majoritatea bubelor s-au uscat si au cazut, mai sunt cateva pe spate aproape uscate complet...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Perioada de vindecare a varicelei este de 2 saptamani, esti contagioasa 10 zile de la debutul eruptiei. In plus, daca iesi din casa mai repede de 14 zile, risti sa "culegi " de la altii o alta boala( o viroza, de ex.) care se poate complica mult din cauza ca acum ai imunitatea scazuta. Sarbatori fericite!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ii poti contamina pe altii, iar tu poti face infectii supraadaugate de tip pneumonie din cauza ca ai imunitatea scazuta. Mai stai 4 zile in casa, nu e mare lucru totusi, fata de riscul la care i-ai supune pe altii

| ady123 a răspuns:

Trebuie sa asculti de doctor el stie mai bine

| AlexXplo a răspuns:

Te vei imbolnavi si mai rau, te va manca si mai rau. iar peurma vei sta si mai mult in casa. Ai rabdat 10 zile. numai mori 4 happy