| ByankaaBya a întrebat:

Bună, TPU:*! Vreau să vă spun că eu am varicelă( mai am doar câteva bubiţe). Doctoriţa mea mi-a spus ca peste câteva zile(până joi, vineri) o să pot să ies afară, să fac baie... Sâmbătă o să mă întâlnesc cu fraţii mei vitregi( au un an şi jumătate). Vreau să vă întreb: Pot să le dau varicelă deoarece mă întâlnesc cu ei prea repede după ce mi-a trecut? şi Pot să facă deoarece m-am întâlnit cu ei şi cu 2 zile înainte de a-mi erupe mie bubele sau e prea târziu pentru a face pentru că au trecut aproape 3 săptâmâni? Şi vreau să spun că şi mama a făcut varicelă pentru că a luat de la mine. Vrea să întreb: Eu stau în cameră cu mama ( şi camera cred că e infestată de varicelă laughing) ) Pot să mai dau şi la altcineva varicelă deoarece stau în cameră cu ea şi poate rămâne virusul activ în mine pentru că stau toată ziua cu ea? Vă mulţumesc anticipat! Dau fundăăă happy :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aleahimk a răspuns:

Varicela nu mai ramane, chiar daca o are mama ta -luata de la tine- pentru ca este o perioada (pana ti-a spus doctorul) in care trebuie sa te ingrijesti, apoi nu mai e nicio problema, nu o mai poti lua de la nimeni pentru ca ai facut-o deja. Au trecut 3 saptamani de cand ce? De cand ai varicela? Ea tine in jur de 8-10 zile, mie asa mi-a spus doctora cand am avut. Si da, e posibil s-o ia fratii tai, sau macar unul mai sensibil, daca tie nu ti-a trecut complet si ei nu au facut-o inca. Daca au avut, atunci nu mai e nicio problema. :*

| ByankaaBya explică (pentru aleahimk):

Multumesc mult :*

| aleahimk a răspuns (pentru ByankaaBya):

Cu placere :*

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Varicela o data in viata o faci, tu ai facut acum si ai scapat si posibil sa faca si fratii tai vitregi daca nu au mai facut