Întrebare recomandată | nejyangel a întrebat:

Am 14 ani, 60 kg, 185 cm. De ceva timp incerc sa ma ingras. mananc mai mult, beau mai multa apa decat de obicei ( fac chestia asta de 2 saptamani ) dar nu pun absolut nimic pe mine. Vreau sa ma ingras cateva kilograme ca sa ma apuc de sala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ai cum daca corpu nu vrea, multumeste-te cu ce ai

| Moryami a răspuns:

In primul rand, apa ajuta la slabire asa ca daca bei tot atat cat mananci, nu faci nimic.
In al doilea rand, daca vrei sa te ingrasi, mananca dupa 6, ca seara se puen kilogramele cel ma ibine pe burtica. laughing

| Señor1ta a răspuns:

Mergi la un nutritionist pentru a-ti face o dieta personalizata, ai putea incepe sa faci sala pentru dezvoltarea masei musculare.
Intr-adevar, greutatea ideala ar fi 75 de kg daca ai avea 18 ani, dar tinand cont ca ai doar 14 si esti in curs de dezvoltare, nu... deci, nu incerca sa mananci mai mult.
Un baiat de 18 ani, 185 cm, 75 kg si activitate fizica medie trebuie sa consume 2250 kcal, dar tu nu te grabi, deocamdata poti incepe sa faci exercitii pentru diferite grupe de muschi.

| 456deea a răspuns:

Nu are rost...nu o sa reusesti mai bine nu te chinui atat idk..mananca de la fastfood zilnic pe unii ii ingrasa

| Xtina19bbb a răspuns:

La 14 ani aveam aceaasi problema ca si tine.si ce am sa-ti spun no sa iti placa.nu ai cum sa faci nimic acum, asta daca nu ai cumva vreo problema de sanatate(btw du-te la doctor si fa-ti analize). acum corpul tau e intro continua schimbare.nai sa ramai asa.stiu tu vrei acum o schimbare. acum vrei sa arati cum vrei tu.acum e totul.dar nu prea se poate asa.
Si pun pariu ca esti tare cute si singurul motic pentru care vrei sa te ingrasi este pentru ca prietenii ori familia ori o fata pe care o placi tiar fi dat de inteles ca ai fi prea slab.credema atata timp cat esti sanatos e tot ce conteaza.singura problema pe care o ai e ca nu ai incredere in tine. uitate pe net cat oameni care nu arata atat de bine parca au acel ceva ce te atrage.se numeste carisma.personalitatea lor, increderea lor te dezarmeaza.
Umorul e inca un lucru pe care trebuie sal ai.e atat de simplu si mi-a luat atat de mult sa realizez.
Pentru ca eu am fost "tu" acum ceva timp am sa-ti spun ca inainte sa uiti de comentariul asta citestel cu atentie si gandeste-te tu singur daca am dreptate sau nu.kilogramele pe care le vrei or sa vina si sala niciodata n-a facut rau dar crede-ma eu ca fata sunt atrasa de un tip plin de incredere, carisma, umor. cand esti sigur pe tine oamenii nu au cum sa te atinga prin rautati de genul "ce slab esti".

| MSAna a răspuns:

Nu functioneaza asa..organismul nu e obisnuit deci nu il forta!

| floraida a răspuns:

N-ar fi mai bine daca ai ramane asa cum esti! Ai economisi niste bani pe care i-ai putea cheltui mai tarziu pe ce vrei tu.

| Amanda69 a răspuns:

Eu am 14 ani, 185 de cm, la fel ca tine si 45 de kg. De vina e metabolismul. Cum ne-am inaltat prea mult, corpul nu "a vrut" sa ia in greutate. Nu trebuie sa te ingrasi ca sa te apuci de sala crede-ma!

| viorica11111 a răspuns:

Mai bine ai ramine asa cum esti, apoi sa nu cauti cum sa slabesti...ca cu kg in plus multe persoane se lupta.