| Andrei555678 a întrebat:

Salut, am 14 ani fac 15 in decembrie, acum 2 saptamani am facut un test de glicemie, rezultatul a fost de 125, stiu ca mancasem inainte cu 2 ore la masa si ceva dulce, dar daca au trecut cele 2 ore, am un motiv de ingrijorare? 125 am auzit ca este mare pentru copii, de atunci n-am mai atins ceva dulce. Ma cam ingrijoreaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Nu are treaba, pentru un rezultat corect glicemia se ia dimineata, dupa o pauza alimentara de minim 8 ore [ adica NU mananci la 1 noaptea, te culci la 3 dimineata si te duci la medic la 8 dimi ].

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da,foarte bine ca ai renuntat la dulciuri, sunt oricum nesănătoase.
Glicemia nu e stabilă și un singur rezultat nu indică o problema medicală. Cu o alimentație corecta, vei preveni bolile

| RAY a răspuns:

Daca esti o persoana obeza sau supraponderala este normal sa ai glicemia mai mare

| Andrei555678 explică (pentru RAY):

Pai nu sunt, am 65 de kg

| Andrei555678 explică (pentru alina2k18):

Mulțumesc, deci sa nu imi fac griji?